Aktualizacja strony została wstrzymana

Halinów k. Warszawy: włamanie do kościoła i profanacja Najświętszego Sakramentu

W nocy z 9 na 10 maja niezidentyfikowani sprawcy włamali się do kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie k. Warszawy (diecezja warszawsko-praska). Dokonali profanacji Najświętszego Sakramentu i kradzieży naczyń liturgicznych z tabernakulum. Poinformował o tym w specjalnym liście do kapłanów diecezji jej ordynariusz abp Henryk Hoser.

Bp Kazimierz Romaniuk odprawił dziś w Halinowie nabożeństwo pokutne za profanację Najświętszego Sakramentu. „Policja podjęła działania zmierzające do schwytania sprawców tego karygodnego przestępstwa. Fakt profanacji tym bardziej boli, że miał miejsce w przeddzień zaplanowanej kanonicznej wizytacji parafii” – napisał w liście abp Hoser.

Hierarcha przypomniał, że przestępstwa popełniane w świątyni są „wyrazem lekceważenia i pogardy dla Kościoła albo stanowią pogwałcenie godności człowieka i społeczeństwa”, natomiast „naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są przejawem upodlenia ich sprawców”.

Zdaniem abp. Hosera „wydarzenie tego typu winno poruszyć całą wspólnotę Kościoła Warszawsko-Praskiego i zmobilizować ją do obrony czci Eucharystii”. Zarządził on, aby 16 maja w uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej, w każdej parafii podczas głównej Mszy św., po modlitwie po Komunii Świętej odśpiewano suplikacje przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, oraz by suplikacje dołączono do odprawianych nabożeństw majowych.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl (2011-05-11) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7170,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content