Aktualizacja strony została wstrzymana

Sejm zadał cios szkolnictwu polskiemu na Litwie

Lekcje z historii i geografii w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, już od września mają się odbywać po litewsku, ujednolicony egzamin maturalny z litewskiego już za dwa lata ”” taki wyrok szkołom mniejszości wydał w czwartek litewski Sejm.

Przeforsowana w Sejmie Ustawa zakłada również 4 godziny tygodniowo nauki litewskiego w klasach przygotowawczych oraz optymalizację sieci szkół. Jeżeli prezydent podpisze Ustawę, wiele szkół polskich w naszym kraju po prostu przestanie istnieć.

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie nad kontrowersyjnym projektem nowelizacji Ustawy o Oświacie, który uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych na Litwie, w tym szkolnictwo polskie. Głosując kolejno nad osobnymi artykułami nowej redakcji Ustawy o Oświacie, posłowie zaaprobowali większością głosów, żeby w szkołach mniejszości w języku litewskim odbywały się lekcje związane z historią i geografią Litwy, a także ”” poznaniem świata i nauki o społeczeństwie. Przytaknięto również ujednoliceniu w 2013 r. egzaminu maturalnego z języka litewskiego dla szkół z litewskim językiem nauczania i szkół mniejszości narodowych. Wchodząca w życie w lipcu nowa Ustawa przewiduje też optymalizację sieci szkół, m. in. przez zamykanie w małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych i pozostawienie tam jedynie szkół litewskich. Przewiduje także od 2015 r. wprowadzenie gimnazjów i progimnazjów, kosztem szkół średnich.

Zgłoszone wcześniej przez naszych posłów poprawki do Ustawy, które pomogłyby zachować stan obecny szkół mniejszości lub przynajmniej znacznie złagodzić wymierzony w nie cios zostały przez Sejmowy Komitet Oświaty odrzucone.

”” Nowa Ustawa o Oświacie uszczupla prawa mniejszości narodowych. Już dlatego jest niewłaściwa. Jeżeli mamy prawo uczyć się wszystkich przedmiotów w języku ojczystym od placówki przedszkolnej aż do ukończenia szkoły, a odtąd ma być inaczej, to jest to uszczuplenie stanu posiadania. W ten sposób większość litewska wykazała swoją słabość. Świadczy to tylko o tym, że jeszcze nie potrafi, boi się żyć w państwie demokratycznym ”” skomentował w rozmowie z „Kurierem” wyniki głosowania w Sejmie Jarosław Narkiewicz, poseł na Sejm z ramienia AWPL.

Za założeniami Ustawy o Oświacie głosowało 76 członków Sejmu, 14 było przeciw, 29 się wstrzymało od głosowania.

Jak wyraził się poseł Narkiewicz, wielu parlamentarzystów po prostu nie odważyło się wyrazić swojego zdania.

Jak nas poinformował poseł, nowa Ustawa pozbawiła również placówki zagraniczne finansowania przez państwo litewskie. Zatem w myśl nowego dokumentu studenci Wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku utracą możliwość otrzymania stypendiów socjalnych, które dopiero niedawno zostały im przyznane.

Ustawa została przeforsowana do Sejmu mimo licznych protestów społeczności mniejszości narodowych. Polska społeczność na Litwie zebrała ponad 60 tysięcy podpisów w obronie polskich placówek. We wtorek petycja wraz z podpisami została złożona na ręce najwyższych władz Litwy. Tymczasem nowa, dyskryminująca szkoły mniejszości narodowych Ustawa czeka jedynie na podpis prezydent Litwy Dalii GrybauskaitÄ—. W przededniu głosowania nad Ustawą prezydent zapowiedziała, że będzie się kierowała zasadą polityki lustrzanej: Polacy na Litwie nie mogą mieć gorzej niż Litwini w Polsce…

”” Będziemy próbowali przekonać panią prezydent, że to nie jest wariant lustrzany. I wkrótce się przekonamy, czy jest to prezydent wszystkich obywateli, czy tylko wybranych ”” nie ukrywał oburzenia w rozmowie z naszym dziennikiem poseł Narkiewicz.

Poprzednia, obowiązująca do lipca br., Ustawa o Oświacie przewidywała, że cały proces nauczania w szkołach mniejszości narodowych przebiegał w języku mniejszości. Tylko lekcje języka litewskiego odbywały się w języku państwowym.

Za: Kurier Wileński | http://kurierwilenski.lt/2011/03/17/sejm-zadal-cios-szkolnictwu-polskiemu-na-litwie/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+KurierWilenski+%28Kurier+Wile%C5%84ski%29

Skip to content