Aktualizacja strony została wstrzymana

Nominacja Ministra Kultury: Na festiwalu sztuki w Wenecji Polskę będzie reprezentować… Żydówka z Izraela

Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej nominował panią Yael Bartanie do reprezentowania Polski podczas 54. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji – podaje nowy portal Nowy Ekran – zapytując celnie: „Czyżby w naszej ojczyźnie nie było artysty mogącego godnie nas reprezentować?

Jak podaje oficjalna strona polskiego (?) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, izraelska artystka będzie prezentować filmy, które:

„otwierają wielowątkową dyskusję o syjonizmie, polskim antysemityzmie, izraelskim kolonializmie oraz stojących za nimi mitach i fantazmatach.

[Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego]


Yael Bartana będzie reprezentować Polskę w Wenecji

„To dowód na to, że w polskiej kulturze nastąpił czas otwarcia i poszerzonej współpracy” -mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczając Yael Bartanie nominację na reprezentowanie Polski podczas 54. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji. Minister spotkał się też z kuratorami wystawy- Galit Eilat i Sebastianem Cichockim.

Yael Bartana będzie reprezentować Polskę w Wenecji

Minister zaakceptował wynik konkursu Jury, które wybrało projekt izraelskiej artystki zatytułowany „…And Europe Will Be Stunned/…i zadziwi się Europa ”. Wyraził przekonanie, że jego ponadczasowe , a przez to uniwersalne przesłanie zostanie zauważone i docenione zarówno przez krytykę artystyczną, jaki i publiczność.

W pawilonie „Polonia” zostanie pokazana trylogia, z której dotychczas powstały filmy „Mary koszmary” z 2007 roku oraz „Mur i wieża” z 2009. Cykl zamknie nowy film, którego premiera odbędzie się podczas weneckiej imprezy. W opinii Jury, trylogia przekracza format sztuki narodowej, pobudza wyobraźnię, konfrontując nas z tym, co niemożliwe-alternatywną wersją historii i nierealnymi projektami politycznymi. Filmy otwierają wielowątkową dyskusję o syjonizmie, polskim antysemityzmie, izraelskim kolonializmie oraz stojących za nimi mitach i fantazmatach. Dzięki temu znakomicie wpisuje się w temat tegorocznego Biennale- „ILLUMInations”.

Urodzona w 1970 roku Yael Bartana to izraelska artystka multimedialna. Tworzy fotografie, filmy oraz instalacje wideo i muzyczne. Miała wiele wystaw indywidualnych, m.in. w PS 1 Nowym Jorku, Stedelijk van Abbemuseum w Eindhoven i warszawskiej Fundacji Galerii Foksal. Brała udział m.in. w Manifesta 4 we Frankfurcie , 27.Biennale w Sao Paulo i documenta 12 w Kassel . Jest laureatką wielu nagród, m.in. im. Anselma Kieefera , drugiej nagrody Prix de Rome, nagrody artystycznej im. Dorothei von Stetten oraz nagrody fundacji Gottesdienera.

Organizowane od 1895 roku Międzynarodowe Biennale w Wenecji to najstarszy i najważniejszy festiwal sztuki współczesnej na świecie. Polskę reprezentowali na nim m.in. Krzysztof Wodiczko , Leon Tarasewicz i Katarzyna Kozyra. Tegoroczna , 54. edycja potrwa od czerwca do listopada.

Za: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


.