- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Szczecińska Wieża Bismarcka na niemieckim eBay wystawiona za około 2,6 mln zł

690 tys. euro – za tyle można kupić Wieżę Bismarcka na portalu aukcyjnym eBay w Niemczech. Jej niemieccy właściciele kupili szczeciński zabytek przed dziesięcioma laty za 353 tys. zł. Niestety, praktycznie nie ma szans, żeby miasto odzyskało obiekt. Nie stać nas – mówią władze miasta.

O tym smutnym dla polskiej własności wydarzeniu donosi – acz nie w smutnym tonie – “Gazeta Wyborcza”, a wtóruje jej “Głos szczeciński”, niegdyś organ PZPR, dziś ideowy spadkobierca swoich założycieli.

Obecny właściciel wieży Bismarcka podkreśla w aukcji, że zabytek ten jest “częścią niemieckiej historii”. Oferuje wieżę wraz z 1850 metrami “atrakcyjnego gruntu”.

Wybudowana w 1899 roku tzw. wieża Bismarcka, położona jest na szczecińskim osiedlu Gocław. Stanowi potencjalnie znakomity obiekt turystyczno-gastronomiczny, aczkolwiek władze miasta pozbyły się jej w ramach tzw. prywatyzacji, czyli zaplanowanego przez Plan Balcerowicza zniszczenia polskiego mienia i osłabienia Polski. Jak zawsze w takich przypadkach, dokonano tego bez pytania o zgodę prawowitych właścicieli, czyli mieszkańców Szczecina.

Jak mówi Robert Wierzchoś, współwłaściciel polsko-niemieckiej spółki KTW Bismarck, do której obecnie należy zabytek, firma sprzedaje wieżę, gdyż nie jest w stanie podołac niezbędnym inwestycjom w wysokości 6-8 milionów złotych. Jednocześnie, poprzez samą transakcję kupna-sprzedaży, właściciele mogą wzbogaci się o ponad 2 miliony złotych. Kosztem polskich podatników.