Aktualizacja strony została wstrzymana

Nigeria: Boże Narodzenie naznaczone przemocą

Do prawie 40 wzrosła liczba zabitych w czasie świąt Bożego Narodzenia w Nigerii. Doszło tam do kilku aktów przemocy o podłożu terrorystycznym i religijnym. W mieście Jos w środkowej części kraju eksplodowały cztery ładunki wybuchowe. Zginęły co najmniej 32 osoby, a ponad 70 odniosło obrażenia. Do zamachów na razie nikt się nie przyznał. Policja stara się opanować sytuację w rejonie. Od początku roku obowiązuje tam godzina policyjna, która poprawiła bezpieczeństwo w tym afrykańskim mieście. Natomiast na północy Nigerii islamscy partyzanci, uzbrojeni w broń automatyczną, noże i bomby zapalające, zaatakowali trzy chrześcijańskie miejsca kultu. Zabito pięciu wiernych i jednego pastora. Do incydentów doszło w mieście Maiduguri. Za bożonarodzeniowe zamachy odpowiadają muzułmańscy ekstremiści z bojówek Bako Harama. Policja z niewiadomych przyczyn do tej pory nie aresztowała rozpoznanych sprawców. Do krwawych zamieszek w Jos doszło również w drugi dzień świąt.

W kończącym się roku w Nigerii zginęło ponad 500 osób. Przyczyny konfliktów są trojakiego rodzaju. Najczęstsze są powody społeczno-ekonomiczne, ponieważ dochodzi do regularnych konfliktów mieszkańców miast z rolnikami. Coraz poważniejsze są też spory o pastwiska. Kraj podzielony jest ponadto między dwa wyznania. Północne rejony zamieszkują muzułmanie, a południe chrześcijanie. Trzecim motywem nieporozumień są konflikty etniczne między wieloma plemionami rywalizującymi o władzę, również na szczeblu lokalnym. Kościół katolicki w Nigerii wielokrotnie w tym roku przypominał, że błędnym uproszczeniem mediów jest widzenie konfliktów w tym kraju jedynie na płaszczyźnie religijnej, jakoby chodziło o rywalizację chrześcijańsko-muzułmańską.

se/ap, reuters

Apel Benedykta XVI w sprawie krwawego Bożego Narodzenia

Po odmówieniu Modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI zwrócił się z apelem o zaprzestanie nasilającego się w tych dniach rozlewu krwi i przemocy, także wobec chrześcijan. Papież wymienił Filipiny, Nigerię i Pakistan.

„W tym świętym czasie Bożego Narodzenia pragnienie i życzenia daru pokoju stały się jeszcze bardziej aktualne – powiedział Ojciec Święty. – Niestety nasz świat podąża drogą przemocy, skierowanej zwłaszcza przeciwko uczniom Chrystusa. Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o zamachu na kościół katolicki na Filipinach, dokonanym w czasie sprawowanej tam liturgii Bożego Narodzenia, a także o kolejnych atakach na kościoły chrześcijańskie w Nigerii. Ziemia została splamiona krwią także w innych częściach świata, jak choćby w Pakistanie. Pragnę wyrazić moje serdeczne współczucie wobec ofiar tak absurdalnej przemocy i ponawiam raz jeszcze apel o porzucenie drogi nienawiści na rzecz poszukiwania pokojowego rozwiązywania konfliktów dla zapewnienia tym drogim społecznościom bezpieczeństwa i spokoju. W dniu, kiedy obchodzimy Święto Świętej Rodziny, która w sposób dramatyczny doświadczyła konieczności ucieczki do Egiptu przed wściekłością Heroda, pamiętajmy zwłaszcza o tych rodzinach, które zostały zmuszone do porzucenia swych domów przez wojnę, przemoc i nietolerancję. Proszę was zatem o jedność ze mną w modlitwie, by z całą mocą prosić Pana, aby poruszył ludzkie serca i przyniósł nadzieję, pojednanie i pokój”.

Pozdrawiając pielgrzymów obecnych na Placu św. Piotra, Papież raz jeszcze życzył wszystkim owocnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia.

rz/ rv

Za: Radio Watykańskie

Za: Radio Watykańskie | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/Articolo.asp?c=449736

Skip to content