Plugawe słowa Wałęsy – Stanisław Źaryn

„Dobro” naszego narodu, „człowiek-legenda”, były prezydent Lech Wałęsa podzielił się dziś w mediach swoimi spostrzeżeniami ws. katastrofy smoleńskiej. I zrobił to w sposób wybitnie haniebny i niegodziwy.

Bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej krytykował bowiem za to, że domagają się lepszego prowadzenia śledztwa ws. śmierci swoich bliskich, że głośno mówią o zaniedbaniach i skandalicznych praktykach rosyjskich śledczych oraz o zupełnym braku zainteresowania ze strony polskich władz. Zdaniem Wałęsy, to wszystko jest „hecą”, której nie można robić, ponieważ „musimy mieć trochę honoru”. W rozmowie z portalem tvp.info osoby występujące w Brukseli podczas wysłuchania publicznego nazwał „cywilbandą”. Były prezydent zasugerował nawet, że działalności takiej powinno zabronić prawo.

Wypowiedzi Lecha Wałęsy budzą osłupienie. Przede wszystkim dlatego, że uderza on w najbliższe otoczenie ofiar katastrofy smoleńskiej. Powtarzając lub wymyślając plotki o gigantycznych odszkodowaniach dyskredytuje pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Buduje również aurę chciwości wokół tych, którzy 10 kwietnia stracili najbliższych. Mówienie, że ktoś się wzbogacił na śmieci swoich bliskich i próba odbierania mu prawa w związku z tym prawa do krytyki śledztwa to coś najbardziej haniebnego co można w tej sprawie zrobić.

Wypowiedź Wałęsy wpisuje się w cykl wypowiedzi mentorów Platformy Obywatelskiej. Od czasu katastrofy smoleńskiej Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa i Andrzej Wajda, którzy przez PO traktowani są jak polityczne drogowskazy i moralne autorytety, raczą nas plugawymi wypowiedziami o politycznych konkurentach. Najpierw Bartoszewski wyśmiewał się z Jarosława Kaczyńskiego, że nie ma rodziny i porównał go do hodowcy zwierząt futerkowych, potem Wajda przyznał, że „Kaczyński to głupol” i powinien się leczyć, bo „na to sa piguły”, a teraz Wałęsa oskarża rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o burzenie demokracji i chciwość. Wypowiedzi trzech starszych panów, z poparcia których polityczne korzyści czerpie rząd, pokazują, że przejęli się oni nienawiścią do PiSu, wypływającą z „partii miłości”. Tyle że w połączeniu z wiekiem chyba im ta nienawiść zaszkodziła. Ich wypowiedzi świadczą o tym, że stracili kontakt z rzeczywistością, ich ataki wymknęły się spod jakiejkolwiek kontroli. A to oznacza, że dla PO chyba nadszedł czas POzmieniać mentorów. Tylko, kto będzie wtedy wspierał rząd i tłumaczył Polakom jego wyższość nad „skundlonymi nienawistnikami”? Spokojnie, jest pewien ekspert ds. rosyjskich, „generał” mówią na niego. On na pewno pomoże…

Stanisław Źaryn

Wałęsa ostro o słowach Marty Kaczyńskiej

– Za Katyń nie było po 8 mln odszkodowań, bo o takich sumach słyszałem – powiedział były prezydent w Radiu ZET. – Tutaj jest różnica – zaznaczał. Dodał również, że w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy „los udowodni i Kaczyńskim będzie bardzo nieładnie”.

Lech Wałęsa skomentował wczorajsze wystąpienie Marty Kaczyńskiej w Parlamencie Europejskim. Córka Lecha Kaczyńskiego porównała katastrofę smoleńską do „drugiego Katynia”. – Nie można w taki sposób, musimy mieć trochę honoru. Nie róbmy takich hec – mówił Wałęsa. Były prezydent powiedział również, że boi się, iż taka próba wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej skompromituje nas na arenie międzynarodowej.

– Oni nie szanują demokracji. Tutaj nie każdy musi pozwalać na takie zachowanie. Nie można w nieskończoność pozwalać na coś takiego – mówił o politykach PiS, którzy domagają się prawdy o Smoleńsku. Wałęsa odniósł się również do demonstracji przed Pałacem Prezydenckim w czasie wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. – A co im zostało, niż żyć przeszłością? Słynęliśmy z gościnności, nie robimy obciachu – powiedział.

W odniesieniu do stosunków polsko-rosyjskich Wałęsa powiedział: – Dobrze mieć dużego sąsiada, musimy uporządkować przeszłości i postawić na dobrą przyszłość. By w Polsce i w Rosji było normalnie, bo inaczej trzecie siły na nas zarabiają.

Ł.A/Radio Zet

Za: Fronda.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/zaryn_plugawe_slowa_walesy | Å»aryn: Plugawe słowa Wałęsy

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content