“Czy Holocaust może usprawiedliwiać Zło?” – lewacka, prowokacyjna wystawa w Poznaniu

Aktualizacja: 2010-10-15 12:12 pm

“Czy Holocaust może usprawiedliwiać Zło” – takie pytanie zadają organizatorzy galerii “Abnormals Gallery” w Poznaniu, którzy na ulicy – nomen-omen – Żydowskiej wystawiają prace Maxa Papeschi, włoskiego (?) lewicowego pseudoartysty-skandalisty.

“Akcja ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na fakt łamania przez Izrael od wielu lat praw człowieka, prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Izrael jest krajem okupantem, stosuje legalnie tortury a częśc obywateli własnego kraju traktuje jako ludzi gorszej kategorii. Według raportu Richarda Goldstone’a, szefa specjalnej komisji ONZ, ostatnie działania Izraela w Strefie Gazy są zbrodniami wojenymi i prawdopodobnie zbrodniami przeciwko ludzkości. Brak kategorycznej krytyki tych działań i poczucie bezkarności Izraela powoduje ich dalszą eskalację.” – piszą całkiem sensownie organizatorzy wystawy.

Ich trzeźwość kończy się jednak wraz z następnym zdaniem, w którym padają oskarżenia, że “W Polsce szczególnie rażące jest wstydliwe przemilczanie tej sytuacji, które  być może związane jest z tym, że na naszej historii cieniem kładzie się jej antysemicka karta.”

O jakiej to “antysemickiej karcie” Polski i Polaków mówią organizatorzy – nie wyjaśniają już, wszak pogubili by się w swoich karkołomnych próbach, gdyby zechcieli się tego podjąć. Łatwiej jest po prostu rzucać niczym nie poparte oskarżenia, tym bardziej, że w ramach walki dwóch frakcji żydowskich – jednej, pragnącej “humanitarnego” Izraela, a drugiej, Izraela imperialistycznego, znanego nam współcześnie – można coś przy okazji dorzucić do antypolskiego paleniska.

Organizatorzy, w stopce “O nas” określają sami siebie całkiem szczerze:  “Sami nie wiemy kim jesteśmy, ale wiemy co to jest nienormalne”. Tak zwykle bywa, że dla wariata coś nienormalnego jest całkiem normalne – i na odwrót. Nie powinno zatem dziwić, że galeria ta promuje prace współczesnych frustratów, dziwaków i zboczeńców, którzy – co jest normą wśród np.  surrealistów – sami nie rozumieją swoich prac. Tak jak i organizatorzy, tak i sam pseudoartysta, wolą również zadbać o wizerunek, rozgłos, efekt i “kontrowersyjne” obrazki  – zresztą na poziomie gimnazjalisty uwiedzionego przez ludowe komiksy – niż wgłębić się w sens używanego przez nich pojęcia “Holokaust”. Bojąc się podjęcia dyskusji o prawdziwych losach wojennych wielu Żydów, sami wolą wykorzystywać mit Holokaustu do swoich merkantylno-ideologicznych celów.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Abnormals Gallery
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27432 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]