Licznik bije

Aktualizacja: 2010-09-28 11:23 am

Profesor Leszek Balcerowicz wpadł na świetny pomysł umieszczenia w Warszawie, na wzór Nowego Yorku, wielkiego licznika pokazującego zadłużenie Polski. [link]

Może Pan Premier Tusk go przypadkiem zauważy i spyta swoich specjalistów od wizerunku co to za słupek tak szybko rośnie.

Każdy z dzisiejszych noworodków otrzymuje w prezencie od rządu swoiste „becikowe”. Nie jest to jednak czek, tylko weksel. Na 19 tys. zł. do zapłacenia. Bo tyle przypada długu publicznego na każdego statystycznego Polaka z noworodkami włącznie.

Niestety, jest to weksel trasowany. Wystawca weksla (trasant – którym jest jakby rząd) zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat – którym jest jakby każdy obywatel) dokona na rzecz odbiorcy weksla (remitenta – którym są wszyscy rządu wierzyciele) zapłaty określonej sumy pieniężnej.

Ale trasat, jak dorośnie, będzie mógł wyjechać i nie płacić w Polsce podatków. I to może spędzać sen z powiek klasie politycznej nie tylko w Polsce, bo inne kraje też są zadłużone. Trwają więc prace konceptualne nad utworzeniem rządu ogólnoświatowego – żebyśmy nie mięłi gdzie uciec.

Kiedy Pan Premier Donald Tusk ogłosił w jednym z wywiadów, że PO nie ma z kim przegrać wyborów – krytyka jest dopuszczalna. Trzy lata temu moje kolejne złośliwości pod adresem polityki gospodarczej rządu (a dokładniej jej braku) były postrzegane w „towarzystwie” jako wielkie faux-pas porównywalne do jedzenia ryby nożem.

Gwoli sprawiedliwości trzeba więc przypomnieć, że Pan Jacek Rostowski nie jest pierwszym ministrem, który finansował fanaberie rządu zwiększaniem naszego zadłużenia. Robili to wszyscy. Minister Rostowski robił to tylko z większym animuszem – jakby chciał pokazać, że przerósł mistrza.

Robert Gwiazdowski

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26869 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]