Aktualizacja strony została wstrzymana

Gehenna chrześcijan w Iraku

Zachód na ten temat milczy. Zainteresowany jest bowiem wyłącznie ropą naftową.

Obawy o los chrześcijan w Iraku

Czołowy przedstawiciel Wysokiego Komisariatu ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) uważa, że utrzymujące się w Iraku prześladowania chrześcijan doprowadzą do ich całkowitego wypędzenia z kraju. – Chrześcijanie, podobnie jak inne mniejszości, są systematycznie atakowani – powiedział w wywiadzie dla ukazującego się w Berlinie „Tagesspiegel” przedstawiciel UNHCR w Jordanii, Imran Riza. Skrytykował, że USA są całkowicie bezsilne, a Unii Europejskiej zarzucił, że nie dotrzymuje obietnic.

Według Rizy tym prześladowaniom mogłyby położyć kres tylko władze irackie i naród tego kraju. Rząd jest przecież rządem wszystkich Irakijczyków. Szerzy się jednak podejrzenie, że istnieje zamiar wyeliminowania chrześcijan. Przedstawiciel UNHCR przypomniał, iż zadaniem rządu w Bagdadzie jest rozwianie tych podejrzeń. Przypomniał, że wspólnoty irackie należą do najstarszych wspólnot chrześcijańskich w ogóle.

Z szacunków UNHCR wynika, że tylko do Jordanii uciekło 450 tys. Irakijczyków. Większość uchodźców nie wierzy w to, że kiedyś będą oni mogli powrócić w swoje strony rodzinne i żyć bezpiecznie w Iraku. Przedstawiciel UNHCR w Jordanii zwrócił uwagę, że zarówno dla Jordanii, jak i Syrii zaopatrzenie uchodźców stanowi w dalszym ciągu ogromne obciążenie.

ts / Amman

Za: Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskieogo | http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=3326

Skip to content