Gehenna chrześcijan w Iraku

Aktualizacja: 2010-08-25 9:46 pm

Zachód na ten temat milczy. Zainteresowany jest bowiem wyłącznie ropą naftową.

Obawy o los chrześcijan w Iraku

Czołowy przedstawiciel Wysokiego Komisariatu ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) uważa, że utrzymujące się w Iraku prześladowania chrześcijan doprowadzą do ich całkowitego wypędzenia z kraju. – Chrześcijanie, podobnie jak inne mniejszości, są systematycznie atakowani – powiedział w wywiadzie dla ukazującego się w Berlinie „Tagesspiegel” przedstawiciel UNHCR w Jordanii, Imran Riza. Skrytykował, że USA są całkowicie bezsilne, a Unii Europejskiej zarzucił, że nie dotrzymuje obietnic.

Według Rizy tym prześladowaniom mogłyby położyć kres tylko władze irackie i naród tego kraju. Rząd jest przecież rządem wszystkich Irakijczyków. Szerzy się jednak podejrzenie, że istnieje zamiar wyeliminowania chrześcijan. Przedstawiciel UNHCR przypomniał, iż zadaniem rządu w Bagdadzie jest rozwianie tych podejrzeń. Przypomniał, że wspólnoty irackie należą do najstarszych wspólnot chrześcijańskich w ogóle.

Z szacunków UNHCR wynika, że tylko do Jordanii uciekło 450 tys. Irakijczyków. Większość uchodźców nie wierzy w to, że kiedyś będą oni mogli powrócić w swoje strony rodzinne i żyć bezpiecznie w Iraku. Przedstawiciel UNHCR w Jordanii zwrócił uwagę, że zarówno dla Jordanii, jak i Syrii zaopatrzenie uchodźców stanowi w dalszym ciągu ogromne obciążenie.

ts / Amman

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26208 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]