Aktualizacja strony została wstrzymana

Holandia: „Klinika śmierci” dla zaburzonych psychicznie

Holenderska grupa zwolenników eutanazji NVVE (Prawo do Śmierci) poinformowała, że poszukuje możliwości otwarcia nowego obiektu, gdzie pomoc w popełnieniu samobójstwa mogłyby otrzymywać osoby z problemami psychicznymi, demencją i chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak np. choroba Alzheimera.

Jak stwierdził przedstawiciel NVVE, osoby chore psychicznie lub cierpiące na uszkodzenia neurologiczne powodujące otępienie „nie są obsługiwane w obecnych placówkach” i nie mogą skorzystać z „prawa do eutanazji”.

Pro-eutanazyjna organizacja rozpoczęła zbieranie funduszy na budowę i wyposażenie nowej „kliniki”. Holenderskie prawo nie zabrania takich działań. Później placówka będzie się utrzymywać sama – przeprowadzenie eutanazji skalkulowano na ok. 7 tys. euro.

Według grupy NVVE, spośród 204 hospicjów funkcjonujących w Holandii, prawie 80 proc. oferuje „usługę eutanazyjną”, ale nie dotyczy to pacjentów z otępieniem lub przewlekłymi problemami psychiatrycznymi. Środowisko zwolenników eutanazji jest bowiem podzielone, większość uważa uśmiercanie psychicznie chorych za „kontrowersyjną praktykę”. NVVE stara się przełamać wszelkie obawy wątpiących i udowodnić, że eutanazja niepełnosprawnych umysłowo jest w pełni akceptowana przez społeczeństwo holenderskie.

Przedstawiciel NVVE powiedział, że jego organizacja ma nadzieję, iż nowa placówka znajdzie lokalizację „gdzieś na terenie szpitala lub domu opieki”. Ostateczna decyzja zostanie podjęta pod koniec bieżącego roku.

[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie: LifeSiteNews (P.B. Craine) – 11.08.2010 r.]

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1457 | Holandia: „Klinika śmierci” dla zaburzonych psychicznie

Skip to content