Schizmatycy i heretycy z ekskomunikowanego polskiego kościoła w Missouri ponownie odrzucili ofertę pojednania

Ekskomunikowany polski kościół w Missouri odrzucił proponowaną mu przez abp. Roberta Carlsona ofertę pojednania i powrócenia do jedności z archidiecezją Saint Louis.

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki opowiada się za kapłaństwem kobiet, kapłaństwem żonatych mężczyzn oraz możliwością przyjmowania komunii przez nie-katolików. W 2005 roku Kongregacja Nauki Wiary, a za nią ówczesny arcybiskup Saint Louis, Raymond Burke, ekskomunikowali zarząd parafii.

Następca Burke’a, abp Robert Carlson, zaproponował kompromis, który pozwoliłby parafii na posiadanie własnych nieruchomości i aktywów, jak to się dzieje dotychczas, w zamian za wynajem budynku plebanii i kościoła.

Kościół pw. św. Stanisława Kostki w  Missouri

Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Missouri

Jednak w niedzielnym głosowaniu większością głosów członkowie parafii św. Stanisława Kostki odrzucili tę ofertę.

– Ludzie przypominają, że w starożytnym Rzymie chrześcijanie mawiali „Vox populi, vox dei”, co oznacza „Głos ludu jest głosem Boga” – podkreślił Marek Bozek, eksomunikowany w 2005 roku pastor z tej parafii. – Wierzę, że członkowie kościoła wyrazili swoją opinię, iż nie chcą z powrotem przynależności do diecezji – dodał.

Jeden z byłych członków ekskomunikowanej parafii nazwał propozycję abp. Carlsona uczciwą, dodając: „Mamy to, co chcieliśmy”.

Bob Zabielski, który także został ekskomunikowany a jednak powrócił do archidiecezji, krytycznie wypowiedział się na temat wyników głosowania. – Nie chodzi o władzę ani o pieniądze, chodzi o księdza. Nie sądzę, żeby kiedykolwiek skierował swój kościół na drogę przynależności do Kościoła katolickiego.

eMBe/CatholicNewsAgency

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/ekskomunikowany_polski_kosciol_w_missouri | Ekskomunikowany polski kościół w Missouri

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content