Aktualizacja strony została wstrzymana

Żydowski biznesmen wykupił tygodnik Newsweek

91-letni Sidney Harman, żydowski biznesmen mieszkający w Stanach Zjednoczonych, stał się nowym właścicielem tygodnika Newsweek, kupując go za symboliczną kwotę jednego dolara.

Harman wykupił pismo od dotychczasowego właściciela, firmy Washington Post Company, która tylko w ciągu ostatnich trzech lat straciła ponad 42 miliony dolarów. Transakcja, której szczegółów nie opublikowano, obejmuje przejęcie długów firmy wynoszących około 72 miliony dolarów.

Tygodnik Newsweek wydawany jest od 1933 roku i uważany jest za jedno z najbardziej wpływowych pism na świecie. Wydawane jest obecnie w 12 wersjach językowych na świecie, w tym w języku polskim jako „Newsweek Polska”. W Polsce Newsweek oficjalnie wydawany jest przez niemiecki koncern „Axel Springer Polska” na licencji amerykańskiego właściciela, chociaż stosunki prawno-finansowe wydają się być bardziej skomplikowane. Pismo reprezentuje liberalny nurt ideologiczny, cechujący się częstymi przypadkami chorobliwego antykatolicyzmu.

Sidney Harman zdobył swoją fortunę m.in. prowadząc, założoną na spółkę z Bernardem Kardonem znaną firmę produkującą sprzęt radiofoniczny – Harman-Kardon. W swej karierze sprawował również funkcję podsekretarza w ministerstwie handlu podczas prezydentury Jimmy Cartera. Jego żona, Jane Harman, jest znaną żydowską kongresmenką ze stanu Kalifornia, reprezentującą Partię Demokratyczną i wielokrotnie ukazującą swoje poparcie dla Izraela. Służby Specjalne i FBI prowadziły w 2006 roku śledztwo w sprawie jej zakulisowych i nielegalnych działań celem wycofania oskarżeń o szpiegostwo izraelskich agentów działających w USA.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Jewish Chronicle | http://www.thejc.com/news/world-news/36614/jewish-businessman-buys-newsweek

Skip to content