Żydowski biznesmen wykupił tygodnik Newsweek

Aktualizacja: 2010-08-7 8:35 pm

91-letni Sidney Harman, żydowski biznesmen mieszkający w Stanach Zjednoczonych, stał się nowym właścicielem tygodnika Newsweek, kupując go za symboliczną kwotę jednego dolara.

Harman wykupił pismo od dotychczasowego właściciela, firmy Washington Post Company, która tylko w ciągu ostatnich trzech lat straciła ponad 42 miliony dolarów. Transakcja, której szczegółów nie opublikowano, obejmuje przejęcie długów firmy wynoszących około 72 miliony dolarów.

Tygodnik Newsweek wydawany jest od 1933 roku i uważany jest za jedno z najbardziej wpływowych pism na świecie. Wydawane jest obecnie w 12 wersjach językowych na świecie, w tym w języku polskim jako “Newsweek Polska”. W Polsce Newsweek oficjalnie wydawany jest przez niemiecki koncern “Axel Springer Polska” na licencji amerykańskiego właściciela, chociaż stosunki prawno-finansowe wydają się być bardziej skomplikowane. Pismo reprezentuje liberalny nurt ideologiczny, cechujący się częstymi przypadkami chorobliwego antykatolicyzmu.

Sidney Harman zdobył swoją fortunę m.in. prowadząc, założoną na spółkę z Bernardem Kardonem znaną firmę produkującą sprzęt radiofoniczny – Harman-Kardon. W swej karierze sprawował również funkcję podsekretarza w ministerstwie handlu podczas prezydentury Jimmy Cartera. Jego żona, Jane Harman, jest znaną żydowską kongresmenką ze stanu Kalifornia, reprezentującą Partię Demokratyczną i wielokrotnie ukazującą swoje poparcie dla Izraela. Służby Specjalne i FBI prowadziły w 2006 roku śledztwo w sprawie jej zakulisowych i nielegalnych działań celem wycofania oskarżeń o szpiegostwo izraelskich agentów działających w USA.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Jewish Chronicle
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25384 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]