Aktualizacja strony została wstrzymana

„Klinika dla samobójców” w USA

Pierwszą w Stanach Zjednoczonych „klinikę eutanazyjną” – Death with Dignity House (Dom Godnej Śmierci) – zamierza otworzyć w Portland w stanie Oregon miejscowy psychiatra, dr Stuart Weisberg.

Ośrodek będzie wzorowany na niesławnej klinice „śmierci z wyboru” w Zurychu (Szwajcaria), gdzie można otrzymać pomoc w samobójstwie. Placówkę prowadzi organizacja Dignitas, której członkowie promują eutanazję i bezpośrednio asystują przy samobójstwie wspomaganym.

Przed kilkoma tygodniami Dignitas otworzyła nowy ośrodek – Blue Oasis (Błękitna Oaza ). To właśnie na tej placówce będzie modelowany amerykański Dom Godnej Śmierci. Dr Weisberg wprowadza w Oregonie podobny do szwajcarskiego system ułatwiania samobójczej śmierci na życzenie.

37-letni dr Stuart Weisberg jest samodzielnie praktykującym psychiatrą, z którym Oregon Medical Board (OMB, lokalna izba lekarska) ma sporo kłopotów. W 2006 r. lekarz otrzymał naganę za przepisywanie leków psychoaktywnych siedmiu pacjentom. Kilku z nich przechodziło leczenie odwykowe po uzależnieniu się od narkotyków. Dr Weisberg został również wydalony z rezydentury w szpitalu klinicznym Oregon Health and Science University. W 2009 r. Weisberg został poddany kurateli sprawowanej przez wyznaczonego z urzędu lekarza, który co kwartał przesyła OMB specjalny raport. Jak dotąd, sankcje nałożone na Weisberga nie powstrzymały go przed zaangażowaniem się w działalność pro-eutanazyjną.

Na uroczyste ogłoszenie otwarcia Domu Godnej Śmierci, Weisberg zaprosił dr. Jacka Kevorkiana, lekarza patologa, rzecznika eutanazji i jej wykonawcę. Kevorkian asystował przy co najmniej 130 przypadkach eutanazji. Zaprojektował i udostępniał osobom nieuleczalnie chorym urządzenie, które wstrzykiwało truciznę. Przyniosło mu to przydomek Doctor Death (Doktor Śmierć). W marcu 1999 r. sąd w Michigan skazał Kevorkiana na karę pozbawienia wolności za tzw. morderstwo drugiego stopnia. Po 8 latach spędzonych w więzieniu Kevorkian został zwolniony za dobre zachowanie.

Amerykańscy przeciwnicy eutanazji obawiają się, że Jack Kevorkian – biorąc pod uwagę jego fascynację w eksperymentowaniu ze śmiercią i zmarłymi – przyczyni się do spopularyzowania programu „śmierci na życzenie”.

Ponury marketing już zaczął działać. W Domu Godnej Śmierci oprócz „usługi głównej”, czyli uśmiercenia, będzie można zamówić usługi dodatkowe, „uprzyjemniające umieranie”: catering, muzyka, kwiaty, wideofilmowanie, asystencja psychiatry. Koszt całego pakietu usług – 5 tysięcy dolarów.

[Za: Euthanasia Prevention Coalition (Alex Schadenberg) – 25.06.2010 r.]

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1442

Skip to content