Aktualizacja strony została wstrzymana

Kardynał Stephen Hamao przeciwny łacinie w liturgii

„Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących kard. Hamao powiedział, że Rzym nie rozumie Azji.
Jego zdaniem Rzym ma trudności ze zrozumieniem rzeczywistości Azji i tamtejszego Kościoła, szczególnie gdy chodzi o dialog z ludźmi wyznającymi inne religie. Wierząc, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem azjatyccy katolicy żyją wśród wyznawców innych religii i muszą z nimi prowadzić „dialog życia”, obejmujący m.in. wychowanie młodzieży, pomoc dla osób niepełnosprawnych, ubogich itd. Według kardynała, trzeba głosić Ewangelię, ale stopniowo, nie od razu, gdyż jeśli na początku mówimy, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem, w ogóle nie dochodzi do dialogu. 

„Europejscy kardynałowie i biskupi nie rozumieją tego zbyt dobrze. Nie są zadowoleni ze słowa «stopniowo», którym posługuje się wielu kardynałów i biskupów z Azji” – wyznał kard. Hamao. Zdaniem azjatyckich hierarchów należy okazywać duszpasterską troskę Jezusa Chrystusa głosząc Ewangelię, a nie katechezy, gdyż Azjatom łatwiej jest pojąć tę troskę niż katechizm. „Katechizm to teologia – europejska teologia, nie wschodnia. To wszystko jest zbyt trudne, zbyt intelektualne, zbyt logiczne. My, Azjaci, nie jesteśmy intelektualni, ale jesteśmy inteligentni. Jesteśmy bardziej intuicyjni, bardziej estetami. Potrzebujemy czegoś, co dotknie naszych serc. Katechizm nie nawróci ludzi” – wskazał japoński hierarcha. 

Kard. Hamao świetnie zna łacinę, której uczył obecnego cesarza Japonii Akihito, gdy ten był jeszcze następcą tronu. Nie rozumie jednak dlaczego tak bardzo niektórzy chcą przywrócić ten język w liturgii i nalegają, by wszyscy katolicy umieli odmawiać „Gloria”, wyznanie wiary i „Ojcze Nasz” po łacinie. Postulowało to wielu kardynałów i biskupów, głównie europejskich, podczas ubiegłorocznego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. Eucharystii. Japoński purpurat był jedynym dostojnikiem kurialnym, który na piśmie sprzeciwił się tym pomysłom. Za nierealne uznał oczekiwanie, że katolicy w Indiach, Indonezji czy Japonii zaczną uczyć się łaciny.”
    

Za: RZYMSKI KATOLIK http://rzymskikatolik.blox.pl/html

 

Skip to content