- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Byli esbecy nie odpuszczają utraconych przywilejów

Już 6,4 tys. z nich złożyło w sądzie skargę na zmniejszenie im kwoty świadczeń emerytalnych. W Sądzie Okręgowym w Warszawie trwają pierwsze procesy wytaczane przez byłych funkcjonariuszy.

W piątek warszawski sąd okręgowy zaczął kolejną rozprawę w tej sprawie. Oficer, który przepracował 13 lat w służbach PRL (m.in. w biurze paszportów) i 10 lat w UOP wskutek ustawy stracił 1,2 tys. zł emerytury. Od sądu żąda przywrócenia poprzednich świadczeń. Na razie sąd odroczył rozprawę do lipca.

Sam skarżący, który nie życzył sobie ujawniania personaliów w prasie, powiedział PAP, że był “znaczącą osobą w UOP”, był w nim odznaczony i dwa razy awansowany. – Teraz jestem wraz z innymi obiektem prześladowań politycznych, które mają źródło w sejmowej większości – oświadczył.

Na mocy specjalnej ustawy autorstwa PO, od początku 2010 r. oficerowie cywilnych służb specjalnych PRL dostają niższe świadczenia. Są one obliczane według wskaźnika w wysokości nie 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 – jak przedtem, lecz 0,7 proc. (przelicznik zwykłej emerytury to 1,3). Członkom WRON, w tym gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu – emerytury wojskowe naliczane są zaś po 0,7 proc. podstawy wymiaru za rok służby w wojsku.

Wskutek ustawy, ok. 40 tys. osób z cywilnych służb specjalnych PRL – także tych pozytywnie zweryfikowanych w 1990 r., których przyjęto do UOP – otrzymuje dziś zmniejszone świadczenia. Ich średnia emerytura wynosi teraz ok. 2,5 tys. zł i wciąż jest wyższa niż zwykłego emeryta – 1,6 tys. zł.

Wielu z objętych ustawą odwołuje się do sądu od decyzji o zmniejszeniu emerytur przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Sąd zaczął już wcześniej dwie sprawy. Na razie nie zapadł żaden wyrok. Wielu oficerów, w przypadku oddalenia ich odwołań, zapowiada złożenie skargi przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

AJ/Wiara.pl