Aktualizacja strony została wstrzymana

Socjalizm XXI wieku – towarzysz biskup prezydentem Paragwaju

Paragwaj: suspendowany biskup prezydentem

Lewicowa koalicja, kierowana przez byłego biskupa-werbistę Fernando Lugo wygrała wybory prezydenckie w Paragwaju. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie radia Nanduti wśród obywateli wychodzących z lokali wyborczych, Lugo uzyskał 43 proc. głosów, zaś Partia Colorado i jej kandydatka Blanca Ovelar de Duarte – 37 proc.

58-letni Fernando Armindo Lugo Méndez jest byłym zakonnikiem w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów). W latach 1994-2005 był biskupem ordynariuszem diecezji San Pedro, położonej w najuboższym rejonie Paragwaju. Z powodu zaangażowania politycznego biskupa, w lutym ub.r. Stolica Apostolska ukarała go suspensą a divinis, czyli zakazem sprawowania czynności kapłańskich.

Przed wyborami w związku z narastaniem kontrowersji nuncjatura apostolska w Asunción wydała specjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ani Konferencji Episkopatu Paragwaju względem sytuacji kanonicznej i politycznego zaangażowania Fernando Lugo nie uległo zmianie. Nuncjatura wyjaśniła jednocześnie, że praktyką Stolicy Apostolskiej jest osądzanie czynów po ich dokonaniu, a zastosowany wobec rzeczonego biskupa środek w postaci suspendowania jest karą kościelną, a nie zezwoleniem.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

 


 

Socjalizm XXI wieku – towarzysz biskup prezydentem Paragwaju

Teologia wyzwolenia umacnia się w Ameryce Południowej. Jego Ekscelencja tow. bp Fernando Armindo Lugo Méndez SVD, były ordynariusz diecezji San Pedro w Paragwaju, o którym pisaliśmy półtora roku temu, został wybrany na urząd prezydenta Paragwaju. Czego można się spodziewać po nowym towarzyszu prezydencie? Zacytujmy jego słowa wygłoszone pół roku temu na jednej z masówek dla wyborców:

Socjalizm XXI wieku to ekonomia demokratyczna, w której priorytetami państwa są interesy wielkich koncernów państwowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółdzielni i całego ruchu spółdzielczego.
(…)
Próbujemy zbudować socjalizm XXI wie
ku, socjalizm nowy i świeży, legalną umowę społeczną, wprowadzający uczestnictwo ludu w demokracji, to znaczy: prawdziwą demokrację. Z naszym poparciem.
(…)
Nie ma mowy o socjaliźmie bez transformacji ekonomicznej, nie ma mowy o
socjaliźmie bez uczestnictwa ludu w demokracji, bez interwencji państwa w gospodarkę, bez etyki socjalistycznej: miłości, solidarności, równości mężczyzn i kobiet – wszystko to stanowi fundamenty socjalizmu, fundamenty dla naszego dobra wspólnego.

Kyrie eleison!

Napisał Dextimus

Za: Kronika Novus Ordo (21.4.08)

 


 

Za:
Deprecated: preg_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/bibulaco/public_html/wordpress/wp-includes/kses.php on line 1745