- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Hindusi, Niemcy chcą wejść w “Bumar Łabędy”

Polski przemysł obronny, w odróżnieniu od sytuacji w innych krajów, przeżywa lata kryzysu. Do systematycznie likwidowanych firm polskich, co dzieje się pod naciskiem lobby zagranicznych firm konkurencyjych oraz nie kierujących się polską racją stanu polityków sprawujących władzę w Polsce, dołączyła słynna kiedyś fabryka czołgów “Bumar Łabędy”. Udziałowcem polskiej fabryky ma zamiar zostać hinduski koncern zbrojeniowy BEML oraz firma niemiecka, producent czołgów Leopard.

Informacje o “wejściu kapitałowych w polski przemysł zbrojeniowy” indyjskiego koncernu oraz firmy niemieckiej, pojawiły się podczas targów zbrojeniowych DefExpo 2010 w New Delhi.

Firma “Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy S.A.” wchodząca w skład koncernu “Bumar”, została zadłużona między innymi w wyniku braku zamówień przez rząd polski na sprzęt wojskowy wytwarzany w polskich przedsiębiorstwach. Wielu ekspertów uważa, że doprowadzanie do zadłużania polskich przedsiębiorstw jest celową i z góry zaplanowaną taktyką mającą w konsekwencji doprowadzić do ogłoszenia bankructwa i, albo upadku firmy, albo przejęcia jej przez “zagranicznego inwestora”.