USA: kryzys katolickiego szkolnictwa wyższego, czyli Radio Watykańskie zaczyna dostrzegać rzeczywistość

Aktualizacja: 2010-02-6 12:33 pm

Katoliccy studenci, którzy uczęszczają do katolickich uczelni w Stanach Zjednoczonych częściej skłonni są do porzucenia wiary, niż do jej pogłębienia w okresie studiów. Najnowsze wyniki badań nad wiarą studentów przeprowadzone przez Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie potwierdzają wcześniejsze obserwacje opublikowane przez raport Towarzystwa Kardynała Newmana (The Cardinal Newman Society).

Tylko jedna trzecia studentów uczęszcza na Mszę po zakończeniu studiów. Niespełna 10 proc. z nich porzuca wiarę w okresie uniwersyteckim, a tylko 4 proc. wstępuje do Kościoła ucząc się w katolickiej placówce. Kryzys tożsamości ośrodków akademickich ukazują też poglądy reprezentowane przez studentów, często niezgodne z nauczaniem Kościoła. Młodzi ludzie mają odmienne zdanie najczęściej w kwestiach moralnych dotyczących aborcji, czy tzw. „nowoczesnych związków” pozamałżeńskich, w tym akceptacji par homoseksualnych.

Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych prowadzi 224 kolegia i uniwersytety. Zadaniem Towarzystwa Kard. Newmana jest odnowa i wzmocnienie katolickiej tożsamości placówek edukacyjnych, zarówno w dyscyplinach akademickich, jak i w zajęciach pozauczelnianych. Instytut bada zgodność z nauczaniem Kościoła programów akademickich oraz opracowuje ranking najlepszych katolickich uniwersytetów dbających o rozwój duchowy studentów.

se/catholicCulture.org

Za: Radio Watykańskie -- [Org. tytuł: « USA: kryzys katolickiego szkolnictwa wyższego»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17982 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]