Litewscy szowiniści do Polaków: „Won z Litwy”

Aktualizacja: 2009-11-30 6:48 pm

Napisy „Won z Litwy” i odwrócony krzyż – symbol satanizmu, znalazły się na budynku ambasady polskiej w Wilnie. Polska ambasada „zwraca się z prośbą o zbadanie sprawy”.

Sprawę napisu i rysunku na ścianie polskiej ambasadzie opisał dziennik „Lietuvos Źinios”. Skandaliczne, antypolskie napisy wykonano najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę.

Polska ambasada znajduje się w samym centrum Wilna, w byłym Pałacu Paców. Trzy lata temu Polska kupiła ten zabytkowy budynek, co spotkało się z krytyką litewskich środowisk nacjonalistycznych. Oskarżyły one władze na Litwie, że wyprzedają Polakom obiekty historyczne.

Litewska policja wszczęła dochodzenie i dzięki nagraniom z kamer przemysłowych próbuje ustalić, kto stoi za tą sprawą. Nie należy robić sobie jednak wiele nadziei, bo antypolskie ekscesy są na Litwie na porządku dziennym. Ostatnio, tamtejszy sąd orzekł, że umieszczone obok litewskich tablice z nazwami w języku polskim muszą zniknąć z ulic w rejonie solecznickim. Usunięcia polskojęzycznych tablic w rejonie solecznickim i wileńskim, w których większość stanowią Polacy, zażądał w ubiegłym roku przedstawiciel rządu na okręg wileński Jurgis Jurkeviczius. Tablice ma zdejmować komornik.

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16170 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]