Litewscy szowiniści do Polaków: „Won z Litwy”

Napisy „Won z Litwy” i odwrócony krzyż – symbol satanizmu, znalazły się na budynku ambasady polskiej w Wilnie. Polska ambasada „zwraca się z prośbą o zbadanie sprawy”.

Sprawę napisu i rysunku na ścianie polskiej ambasadzie opisał dziennik „Lietuvos Źinios”. Skandaliczne, antypolskie napisy wykonano najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę.

Polska ambasada znajduje się w samym centrum Wilna, w byłym Pałacu Paców. Trzy lata temu Polska kupiła ten zabytkowy budynek, co spotkało się z krytyką litewskich środowisk nacjonalistycznych. Oskarżyły one władze na Litwie, że wyprzedają Polakom obiekty historyczne.

Litewska policja wszczęła dochodzenie i dzięki nagraniom z kamer przemysłowych próbuje ustalić, kto stoi za tą sprawą. Nie należy robić sobie jednak wiele nadziei, bo antypolskie ekscesy są na Litwie na porządku dziennym. Ostatnio, tamtejszy sąd orzekł, że umieszczone obok litewskich tablice z nazwami w języku polskim muszą zniknąć z ulic w rejonie solecznickim. Usunięcia polskojęzycznych tablic w rejonie solecznickim i wileńskim, w których większość stanowią Polacy, zażądał w ubiegłym roku przedstawiciel rządu na okręg wileński Jurgis Jurkeviczius. Tablice ma zdejmować komornik.

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2706&Itemid=1

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content