- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Wielka Brytania: Pozwolą dziecku umrzeć, bo miałoby “żałosne” życie

To bezprecedensowy wyrok w sprawie dziecka, którego mózg nie jest uszkodzony. Ojciec, którzy walczył ze szpitalem i matką dziecka o utrzymanie go przy życiu, poddał się po trwającej kilka dni batalii sądowej.

Decyzją londyńskiego sądu 13-miesięczny sparaliżowany chłopiec zostanie odłączony od aparatury wspomagającej oddychanie – informuje „Rzeczpospolita”. Ze względu na “niską jakość życia” lekarze pozwolą dziecku umrzeć, bo jak twierdzą, to dla niego lepsze niż “żałosna i godna politowania” egzystencja.

Chłopiec, którego dane utajono pod inicjałami „RB”, nie tylko rozpoznaje rodziców, ale potrafi się także bawić. Od urodzenia cierpi jednak na nieuleczalną postać miastenii. W Wielkiej Brytanii ze schorzeniem tym zmaga się blisko 300 osób.

Ojciec dziecka miał nadzieję, że zabieg tracheotomii pozwoli w przyszłości przenieść opiekę nad synem ze szpitalnej sali do domu. Władze szpitala oraz jego matka orzekli, że należy pozwolić mu umrzeć, bo dziecko już zawsze będzie skazane na cierpienie, a jego życie nie będzie nigdy normalne.

Sąd przychylił się do tej opinii. Podkreślił przy tym, że 20-letni rodzice chłopca mimo separacji wykazali się wielkim oddaniem i miłością.

AJ/Rz/Telegraph.co.uk