USA: Biskup Morlino dystansuje się od decyzji biskupów amerykańskich dopuszczających środki poronne

Aktualizacja: 2007-12-21 3:53 pm

Biskup Robert C. Morlino z diecezji Madison w stanie Wisconsin zdystansował się od Konferencji Biskupów Amerykańskich, która zdecydowała się zająć tzw. neturalne stanowisko w sprawie przepisów nakazujących szpitalom, w tym szpitalom katolickim, udostępnianie środków poronnych.

Pomimo wyraźnego oświadczenie Papieskiej Akademii “Pro Vita” z 2000 roku, Konferencja Biskupów stanu Wisconsin zezwoliła na zastosowanie środków poronnych w katolickich szpitalach, w przypadkach gdy kobieta została zgwałcona. Biskupi powołują się przy tym na punkt 36 dokumentu “Ethical and Religious Directives (E.R.D.) for Catholic Health Care Services” mówiący o dopuszczalności zastosowania takich środków w przypadku gdy “nie ma dowodu, iż zapłodnienie już nastąpiło”, jakkolwiek nie biorą pod uwagę następnej części myśli zawartej w tym dokumencie, mówiącej o tym, że “Nie jest dozwolone inicjowanie lub rekomendowanie zabiegu mającego na celu bezpośrednio usunięcie, zniszczenie lub ingerencję w proces implantacji zapłodnionego jaja”.

Biskup Morlino w liście z 17 grudnia br. do ustawodawców stanowych napisał: “Wzywam Was tym listem, abyście odrzucili AB377” [numer ustawy dopuszczającej zastosowanie środków poronnych w przypadkach gwałtu].

W liście biskup Morlino napisał również, że “Nadzieją Konferencji Biskupów była neutralność, która ma umożliwić ochronę kobiety – ofiarę gwałtu, a jednocześnie ochronić nienarodzone życie […] Moje stanowisko – jako Biskup [diecezji] Madison – w sprawie wcześniejszego neutralnego podejścia […] staje się nieważne.”

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1497 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]