W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik polskich ofiar OUN-UPA

Kolejna dobra wiadomość. To, czego boją się uczynić „poprawni politycznie” urzędnicy państwowi, w tym tez niestety prezydent RP i premier, mogą dokonać społecznicy.

W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik polskich ofiar OUN-UPA

Na cmentarzu komunalnym w Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik ku czci pomordowanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich i w Bieszczadach.

W sobotnie popołudnie przed pomnikiem wg projektu Artura Bobreckiego zebrali się kombatanci, dzieci ofiar, mieszkańcy miasta. Wysłuchali relacji świadków tragicznych wydarzeń. Przypomniano też liczbę polskich ofiar UPA w powiatach nadbużańskich i w Bieszczadach.

Inicjatorem budowy pomnika było ustrzyckie Stowarzyszenie „H-T 1951”. Jego członkowie to przesiedleńcy zza Buga, m.in. z Bełza, Krystynopola, Waręża, Uhnowa i Sokala. W 1951 r., po wymianie odcinków przygranicznych między Polską a ZSRR, zostali wygnani z ojcowizny i osiedleni w obecnym powiecie bieszczadzkim, w gminach Ustrzyki, Czarna i Lutowiska.

Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły delegacje magistratu i starostwa, straży granicznej i straży pożarnej, a także Sybiraków.

Nowiny24, Krzysztof Potaczała

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego | http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2235 | Pomnik ofiar UPA w Ustrzykach Dolnych

Skip to content