W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik polskich ofiar OUN-UPA

Aktualizacja: 2009-10-8 10:36 am

Kolejna dobra wiadomość. To, czego boją się uczynić “poprawni politycznie” urzędnicy państwowi, w tym tez niestety prezydent RP i premier, mogą dokonać społecznicy.

W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik polskich ofiar OUN-UPA

Na cmentarzu komunalnym w Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik ku czci pomordowanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich i w Bieszczadach.

W sobotnie popołudnie przed pomnikiem wg projektu Artura Bobreckiego zebrali się kombatanci, dzieci ofiar, mieszkańcy miasta. Wysłuchali relacji świadków tragicznych wydarzeń. Przypomniano też liczbę polskich ofiar UPA w powiatach nadbużańskich i w Bieszczadach.

Inicjatorem budowy pomnika było ustrzyckie Stowarzyszenie “H-T 1951”. Jego członkowie to przesiedleńcy zza Buga, m.in. z Bełza, Krystynopola, Waręża, Uhnowa i Sokala. W 1951 r., po wymianie odcinków przygranicznych między Polską a ZSRR, zostali wygnani z ojcowizny i osiedleni w obecnym powiecie bieszczadzkim, w gminach Ustrzyki, Czarna i Lutowiska.

Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły delegacje magistratu i starostwa, straży granicznej i straży pożarnej, a także Sybiraków.

Nowiny24, Krzysztof Potaczała

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego -- [Org. tytuł: « Pomnik ofiar UPA w Ustrzykach Dolnych»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14623 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]