Marsz “Gay Pride” w Belgradzie odwołany

Aktualizacja: 2009-09-20 8:45 pm

Zaplanowana na 19 września parada środowisk homoseksualnych w stolicy Serbii nie doszła do skutku. Organizatorzy “Gay Pride”, spotkali się z odmową władz, które stwierdziły, że nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom parady. Miał to być pierwszy od ośmiu lat marsz grup homoseksualnych w Belgradzie.


Udział w imprezie zapowiadało około 1000 osób, w tym politycy i aktywiści gejowscy z zagranicy. Dragana Vuckovic, jeden z organizatorów “Gay Pride”, otrzymał od premiera Mirko Cvetkovica pismo, które zawierało decyzję odmowną w sprawie sobotniego przemarszu. Władze nie wyraziły również zgody na zmianę miejsca parady. Powszechne obawy władz wzbudzała mobilizacja serbskich nacjonalistów – przypominano rok 2001, kiedy to gejowski wiec został rozbity i rozpędzony, oraz niedawne awantury wywołane przez kibiców “Partizana”, przy okazji meczu Ligi Europejskiej. Decyzję władz z zadowoleniem przyjęli działacze serbskich organizacji nacjonalistycznych. Przedstawiciele Serbskiego Ruchu Ludowego 1389 stwierdzili, że jest to “wielkie zwycięstwo normalności w Serbii”. Na temat “Gay Pride” wypowiadali się również prawosławni hierarchowie, nazywając marsz “Paradą Hańby”.

euronews, uk. news i inne

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14158 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]