Aktualizacja strony została wstrzymana

IPN policzył ofiary sowieckiej napaści na Polskę

17 września Sowieci wbili Polsce nóż w plecy. Rozpoczęła się okupacja, która według Instytutu Pamięci Narodowej pochłonęła milion ofiar. Ogromna większość zginęła w wyniku zaplanowanej eksterminacji.

Na polu walki zginęło 2,5 tys. żołnierzy. Jednak zamiarem Sowietów była eksterminacja. Wymordowano m.in. obrońców Grodna, polskich policjantów na Polesiu i w Augustowie. Przynajmniej 30 tys. osób, w tym także ofiary zbrodni katyńskiej,  zostało rozstrzelanych. Dalsze 70 tys. zmarło w łagrach.

Zdaniem historyka pracującego w IPN, dra Piotra Gontarczyka celem obu inwazji, rosyjskiej i niemieckiej była eksterminacja. – Niemcy dokonywali tego w ramach tzw. akcji AB, Sowieci zbrodnią katyńską i masowymi mordami na przedstawicielach polskiej inteligencji. Źycie pod sowiecką okupacją było jednak o wiele bardziej uciążliwe niż pod niemiecką, chociażby ze względu na skalę inwigilacji i donosicielstwa znacznie większą niż w Generalnej Guberni – mówi „Rzeczpospolitej”.

W sumie przez prawie dwa lata sowieckiej okupacji ofiarą bezpośrednich represji padło około miliona polskich obywateli – także pochodzenia żydowskiego, ukraińskiego, białoruskiego i czeskiego.

MM/Dziennik.pl/Rp.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/ipn_policzyl_ofiary_sowieckiej_napasci_na_polske

Skip to content