IPN policzył ofiary sowieckiej napaści na Polskę

Aktualizacja: 2009-09-18 8:44 am

17 września Sowieci wbili Polsce nóż w plecy. Rozpoczęła się okupacja, która według Instytutu Pamięci Narodowej pochłonęła milion ofiar. Ogromna większość zginęła w wyniku zaplanowanej eksterminacji.

Na polu walki zginęło 2,5 tys. żołnierzy. Jednak zamiarem Sowietów była eksterminacja. Wymordowano m.in. obrońców Grodna, polskich policjantów na Polesiu i w Augustowie. Przynajmniej 30 tys. osób, w tym także ofiary zbrodni katyńskiej,  zostało rozstrzelanych. Dalsze 70 tys. zmarło w łagrach.

Zdaniem historyka pracującego w IPN, dra Piotra Gontarczyka celem obu inwazji, rosyjskiej i niemieckiej była eksterminacja. – Niemcy dokonywali tego w ramach tzw. akcji AB, Sowieci zbrodnią katyńską i masowymi mordami na przedstawicielach polskiej inteligencji. Źycie pod sowiecką okupacją było jednak o wiele bardziej uciążliwe niż pod niemiecką, chociażby ze względu na skalę inwigilacji i donosicielstwa znacznie większą niż w Generalnej Guberni – mówi „Rzeczpospolitej”.

W sumie przez prawie dwa lata sowieckiej okupacji ofiarą bezpośrednich represji padło około miliona polskich obywateli – także pochodzenia żydowskiego, ukraińskiego, białoruskiego i czeskiego.

MM/Dziennik.pl/Rp.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14108 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]