Australia sfinansuje aborcyjną pomoc zagraniczną

Agencje informacyjne donoszą, że rząd Australii podjął decyzję, na mocy której będzie można przekazywać pieniądze ośrodkom zagranicznym, gdzie dokonuje się aborcji nawet do 20 tygodnia ciąży. Obowiązuje tylko jeden warunek – prawo danego kraju uznaje dopuszczalność przerywania ciąży.

Minister spraw zagranicznych Australii podpisał nowe rozporządzenie o dysponowaniu funduszami federalnymi przeznaczonymi na pomoc zagraniczną w kwestiach planowania rodziny. Rozporządzenie to formalnie znosi funkcjonujący przez 13 lat zakaz finansowania aborcji poza granicami Australii.

Argumentem, który przeważył w dyskusji nad zmianą dotychczasowej polityki rządu było stwierdzenie, że „niebezpieczna aborcja jest wiodącą przyczyną zgonów położniczych w krajach rozwijających się”.

W czasie prac nad nową strategią świadczenia pomocy zagranicznej bardzo aktywne były pozarządowe organizacje działające na rzecz upowszechniania aborcji i antykoncepcji. Wśród nich szczególnie udzielali się przedstawiciele Marie Stopes International. Organizacja ta, w ramach swoich działań statutowych, świadczy usługi z zakresie „zdrowia seksualnego” w wielu krajów azjatyckich, m.in. w Mongolii i Wietnamie.

[Za: Americans United For Life (Farah Farouque) – 21.08.2009 r.]

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1128

Skip to content