Aktualizacja strony została wstrzymana

Brytyjskie stowarzyszenie nauczycieli: Nędza dzieci jak w erze Dickensa

Niektóre dzieci w Wielkiej Brytanii żyją dziś w takiej nędzy, jak „w czasach Dickensa” – twierdzi Lesley Ward, przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców (ATL) – informuje Onet.eu.

– Są całkowicie zdrowe dzieci, które rozpoczynają naukę, a jeszcze nie umieją skorzystać z toalety. Dzieci, które nie potrafią się ubrać, dzieci, które potrafią jeść tylko łyżką i które nigdy nie siedziały przy stole, spożywając z rodziną przygotowany w domu posiłek. Dzieci, które nie wiedzą, kogo zastaną, kiedy wrócą do domu – o ile w ogóle kogoś zastaną – cytuje w czwartek Reuters przewodniczącą ATL, która wypowiedziała się na te tematy na bliżej nieokreślonym „przyjęciu w Londynie”.

– Rzeczywistość jest taka, że sześcioro na dziesięcioro biednych dzieci żyje w rodzinach, w których ktoś pracuje. To szokujące – idziesz do pracy, masz może dwa lub trzy zajęcia w niepełnym wymiarze godzin, a mimo to żyjesz poniżej granicy ubóstwa – mówiła Ward.

Jej zdaniem sytuacja ta jest „odzwierciedleniem czasów Dickensa”. Ward wskazała też, że nędza jest powodem „ubóstwa aspiracji” – rodzice nie doceniają znaczenia, jakie dla ich dzieci ma edukacja. Zaprzeczyła natomiast, jakoby nauczyciele godzili się z taką sytuacją.

Oficjalny próg ubóstwa jest w UK określony na poziomie 279 funtów tygodniowo dla pary z dwójką dzieci do 14 roku życia. Przy tak określonym poziomie biedy uznaje się, że w niedostatku żyje ok. 4 mln dzieci.


źródło: Onet.eu

Za: goniec.com | http://www.wiadomosci.goniec.com/news/1/1_atl_nedza_dzieci_jak_w_erze_dickensa.html | ATL: Nędza dzieci jak w erze Dickensa

Skip to content