Jerozolima: główny rabin do kardynała Schonborn: “Musicie zasłonić krzyże”

Aktualizacja: 2007-11-13 12:00 am

Podczas wizyty austriackich biskupów w Jerozolimie, którzy zamierzali odwiedzić tzw. Ścianę Płaczu – jak twierdzi się, pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej – główny rabin Shmuel Rabinovitch nie zezwolił arcybiskupowi Wiednia, kardynałowi Christoph Schönborn i delegacji 20 osób towarzyszących wejścia na teren bez uprzedniego zasłonięcia noszonych przez nich krzyży. Rabin Rabinovitch nie zgodził się również na spotkanie z delegacją.

“Krzyże są symbolami, które ranią nasze żydowskie uczucia” – powiedział rabin Rabinivitch w wywiadzie dla agencji Cybercast News Service i dodał, że większości chrześcijan przychodzących pod Ścianę Płaczu nawet nie trzeba przypominać, by nie nosili krzyży, a ci którzy je mają, zawsze prosi się o ich zasłonięcie.

Uczestnicy delegacji austriackiej, którzy przybyli do Jerozolimy na konferencję, nie zdecydowali się na zasłonięcie krzyży i zrezygnowali z odwiedzenia Ściany Placzu. Rabin Rabinovitch był “zasmucony” tą decyzją uważając, że powinni “po prostu zakryć krzyże”.

“Obowiązuje tu określony sposób zachowania się” – wyjaśnia Rabinovitch – “Tak jak zdejmuje się buty przed wejściem do meczetu, tak goście są proszeni o nie ukazywanie krzyży”. Zakrywanie krzyży rabin Rabinovitch określił jako “respektowanie innych wizytujących Ścianę Płaczu”. Dodał też, że taki sam brak szacunku miałby miejsce gdyby Żyd w modlitwnym tałesie wszedł do kościoła.

Jak twierdzi Rabinovitch, zakaz ukazywania krzyży nie jest prawem pisanym, lecz on jako główny rabin Ściany Placzu sam “określa protokół” zachowania się w tym miejscu.

Arad Benko, rzecznik prasowy Ambasady Austriackiej w Izraelu wyjaśnił, że być może chodzi o nieporozumienie, gdyż zasady dotyczące ubioru są zwykle wcześniej przekazywane katolickim biskupom i gdyby miało to miejsce, to “prawdodpodobnie zgodziliby się oni [na zasłonięcie krzyży]”. W tym jednak przypadku, aby nie urządzać niepotrzebnej sceny, udali się oni na pobliski taras.

Rabin David Rosen z działającego w Izraelu Amerykańsko-Żydowskiego Komitetu – AJC, który od 35 lat zajmuje się “relacjami żydowsko-chrześcijańskimi” powiedział, że nigdy nie słyszał o przypadku, kiedy to duchowni [katoliccy] “nie rozumieli tych delikatnych dla Żydów spraw”. “Krzyż cały czas przywołuje pamięć o wrogości i nienawiści [doznanej] w przeszłości.” Dla Chrześcijan krzyż jest symbolem miłości, ale dla wielu Żydów jest symbolem nienawiści – dodaje rabin Rosen.

Kardynał Christoph Schönborn,O.P., powiedział, że nie czuje się rozczarowany, ponieważ delegacja zobaczyła Ścianę Placzu, choć jedynie z tarasu. Zdecydował się on nie podchodzić pod Ścianę “z uwagi na religijną wrażliwość Żydów”.

Można wyrazić pewne zdziwienie co do zaistniałego incydentu, gdyż kardynał Schönborn znany jest jako “przyjaciel Izraela” i należy do prosyjonistycznej frakcji w Kościele.

Nienawiść do krzyża, symbolu Miłości, trwa od czasu ukrzyżowania przez kapłanów żydowskich Jezusa Chrystusa – przepowiedzianego przez Proroków Mesjasza, którego Żydzi odrzucili i po dziś odrzucają.

 

DODANO 11-14-07: Już przez chwilę wydawało się, że biskupi stają się na nowo katolikami, gdy nadeszła wiadomość [źródło], że siedmiu z piętnastu członków biskupiej delegacji austriackiej, podczas odwiedzin meczetu zasłoniło krzyże… Nie dziwi zatem konsternacja rabinów, skąd nagle u “dialogujących katolików” pojawiły się takie podwójne standardy.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1364 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]