- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

“Pakt Ribbentrop-Mołotow zjednoczył Ukrainę”

„Pakt Ribbentrop – Mołotow zjednoczył Ukrainę” – oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie poświęconej powstaniu ukraińskiego filmu dokumentalnego “Syndrom pamięci” poseł Partii Regionów Hanna Herman.

Jak informuje “Nasz Dziennik”, poseł Partii Regionów oświadczyła, że Ukraińcy powinni pozytywnie oceniać układ zawarty przez dwa totalitarne państwa. “Gdyby nie pakt Ribbentrop – Mołotow, to Ukraina zachodnia i wschodnia może jeszcze długo nie zjednoczyłyby się w jedno państwo. I jakbyśmy tego paktu nie oceniali, powinniśmy fakty historyczne oceniać z pozycji ukraińskich interesów narodowych” – dodała Herman.

Wypowiedź deputowanej wywołała ostry protest Stanisława Kosteckiego, prezesa Związku Polaków na Ukrainie. Według korespondenta “Naszego Dziennika” powiedział on: “Nie będę brał udział w tym zbiorowisku. Przepraszam. Do widzenia” i opuścił salę.

Pochodząca z Kijowa Hanna Herman jest wiceprzewodniczącą grupy parlamentarnej Partii Regionów w Radzie Najwyższej Ukrainy.

tr/Kresy.pl

KOMENTARZ BIBUŁY: Według informacji jednego z Czytelników, należy się sprostowanie do powyższej informacji pochodzącej z portalu Kresy.pl: Hanna Herman nie pochodzi z Kijowa, lecz urodziła się we wsi Kołodruby rejonu Mikołajowskiego obwodu Lwowskiego.