Aerofłot wznawia połączenie z Chinami; lata do 16 krajów świata

Rosyjski narodowy przewoźnik lotniczny Aeroflot (Аэрофлот), wznowił z dniem 6 czerwca br stałe połączenie z Chinami.

Początkowo zainicjowano regularne loty z Moskwy do Kantonu (Guangzhou – 15 milionów mieszkańców), stolicy prowincji Guangdong (100 milionów mieszkańców).

W chwili obecnej rosyjski przewoźnik lata na trasach międzynarodowych obsługując pasażerów w następujących krajach/regionach:

Armenia
Azerbejdżan
Białoruś
China
Egipt
Indie
Iran
Israel
Kazachstan
Kirgistan
Krym (* region o nieuregulowanym statusie państwowym)
Malediwy
Seszele
Sri Lanka
Turcja
Uzbekistan

Po początkowych turbulencjach będących efektem wprowadzenia przez Stany Zjednoczone i wzasalizowane kraje zachodnie sankcji, Rosja próbuje znormalizować turystykę i współpracę gospodarczą. Warto zaznaczyć, że takie kraje jak Turcja, Izrael, Egipt czy Indie nie wprowadziły żadnego embarga na transport lotniczy i nie zamknęły swych przestrzeni dla samolotów rosyjskich.

W Sri Lance, Sąd Najwyższy 6 czerwca br. rozpatrzył zażalenie i cofnął decyzję o zatrzymaniu samolotu rosyjskiego przewoźnika Aerofłot, wydając nakaz swobodnego wylotu samolotu. Sąd wstrzymał tym samym poprzednią decyzję Ministerstwa Spraw Zagranicznych Sri Lanki, z dnia 4 czerwca br, zatrzymującą samolot Airbus A330. Jak informują lokalne media, przed decyzją sądu „setki obywateli Sri Lanki pokojowo demonstrowało przed ambasadą Rosji, domagając się od rządu Sri Lanki natychmiastowego wypuszczenia zatrzymanego samolotu.”

Decyzja sądu podkreśla, że spory biznesowe pomiędzy podmiotem wynajmującym samolot, czyli irlandzką firmą leasingową Celestial Aviation Trading, a rosyjskim przewoźnikiem, powinny być roztrzygane w odpowiednich organach sądowych, a nie poprzez polityczne decyzje.

W zeszłym miesiącu Aerofłot wykupił od firmy leasingowej 8 samolotów Airbus A330, które wynajmował. Nie podano szczegółów transakcji ani nazwy firmy. Tym przykładem strona rosyjska pokazuje, że próbuje prowadzić pertraktacje biznesowe i dotrzymywać zawartych umów. Unia Europejska zezwoliła na tego typu transakcje w ramach wyjątków wprowadzonych 8 kwietnia br.

Oprac. www.bibula.com
2022-06-07

Skip to content