Aktualizacja strony została wstrzymana

Kryzys w stosunkach Szwecja-Izrael po publikacji o porwaniach Palestyńczyków. Cofnięcie akredytacji dziennikarzom, apel o bojkot sklepów IKEA

Opublikowany przez prasę szwedzką reportaż o makabrycznym procederze porywania przez izraelską armię młodych Palestyńczyków, którym miano wycinać organy wewnętrzne, wywołuje coraz groźniejsze międzynarodowe reperkusje. Strona izraelska domaga się oficjalnego potępienia gazety przez władze szwedzkie, jednak stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji usprawiedliwiające prawo do publikacji wolnością prasy, spowodowało eskalację konfliktu.

Jako swoisty kontrargument, posypały się w prasie izraelskiej klasyczne oskarżenia o „antysemityzm”. Na poziomie dyplomatycznym prowadzone są rozmowy z ambasadorem Izraela w Szwecji, przygotowywany jest też oficjalny dokument mający być zaprezentowany przez premiera Izraela, Benjamina Netanyahu, potępiający zarówno publikację jak  i stanowisko władz szwedzkich. W Izraelu „tysiące Izraelczyków podpisało się pod petycja internetową o bojtkot szwedzkich sklepów IKEA” – podaje izraelski dziennik Haaretz. Szef izraelskiego rządowego biura prasowego oznajmił w wywiadzie dla amerykańskiej sieci CNN o wycofaniu „w trybie natychmiastowym” akredytacji dla dziennikarzy szwedzkiego dziennnika Aftonbladet .

Proceder porywania w Izraelu młodych Palestyńczyków ma mieć związek z niedawną serią zatrzymań dokonaną w Stanach Zjednoczonych osób podejrzanych o handel organami ludzkimi. Wśród zatrzymanych jest wielu rabinów oraz Levy Isaak Rosenbaum, który miał przyznać, że „Wszyscy dawcy pochodzili z Izraela”.

Profesor Nancy Scheper-Hughes z Uniwersytetu w Berkley, założycielka organizacji Organs Watch śledzącej nielegalne pozyskiwanie organów ludzkich powiedziała, iż „Rosenbaum należał do ogromnej, zorganizowanej siatki przestępczej trudniącej się handlem organami ludzkimi, z główną siedzibą w Izraelu, odpowiedzialnej za tysiące transakcji kupna-sprzedaży nerek, rocznie. […] Rosenbaum to była właśnie ta osoba, której poszukiwałam przez ponad dziesięć lat. To ja podałam jego nazwisko do FBI.”

Ambasada szwedzka w Tel Awiwie początkowo zareagowała negatywnie na artykuł w prasie, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji nie poparło stanowiska swojej placówki dyplomatycznej tłumacząc się, iż „Ambasada odpowiedziała zgodnie z oceną izraelskiej opinii publicznej, jednak rząd szwedzki jest przywiązany do wolności prasy”. Zdystansowanie się Ministra Spraw Zagranicznych, który na swym blogu internetowym umieścił zapis mówiący, że „prawo do swobody wypowiedzi jest podstawową wartością cenioną w Szwecji”, wzmocniło konflikt.

Pomimo poważnych poszlak i dokumentów, w tym również wieloletniego dochodzenia prof. Nancy Scheper-Hughes, wskazującej właśnie na zatrzymanego przez FBI Levy Isaak Rosenbaum jako na handlarza organami ludzkimi pochodzącymi głównie z Izraela, strona izraelska każdą krytykę wspiera nagonką dyplomatyczno-medialną, oskarżając krytyków o „antysemityzm”.

Na zwołanej dzisiaj [niedziela] naradzie gabinetu rządowego, izraelski Minister Finansów Yuval Steinitz posunął się najdalej, wzywając do bojkotu przedstawicieli Szwecji w Izraelu. Steinitz nie sprecyzował kto miałby być uznany jako persona non grata,  ale ocenia się że chodzi o szwedzkiego szefa MSZ, Carla Bildt, którego wizyta w Izraelu zaplanowana została na początek września br.

Dziennik Aftonbladet nie ulega jednak presji i 23 sierpnia br. autor artykułu, Ã…sa Linder Borg opublikował kolejny artykuł, w którym podtrzymuje swoje stanowisko wzywając do otwarcia oficjalnego śledztwa w tej sprawie.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Haaretz | http://www.haaretz.com/hasen/spages/1109437.html | UPI | http://www.upi.com/Top_News/2009/08/23/Israel-suspends-newspapers-credentials/UPI-62951251054673/

Skip to content