Aktualizacja strony została wstrzymana

Ponad 518 milionów zł kosztowała budowa szpitali tymczasowych

Ponad 518 milionów złotych – tyle kosztowała budowa 19 szpitali tymczasowych w Polsce. Dane na ten temat ujawnił tuż przed Świętami resort zdrowia. Co więcej, kwota nie obejmuje budowy wielkiej placówki na Stadionie Narodowym w Warszawie.

O koszty budowy szpitali tymczasowych w Polsce zapytała posłanka Hanna Gil-Piątek. W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia dopytywała m.in. jakie środki finansowe zostały przeznaczone na budowę każdej z tymczasowych placówek, jak długo przewidywane jest wynajęcie obiektów zajętych na szpitale tymczasowe oraz czy w ramach umów na wynajęcie obiektów zajętych na szpitale tymczasowe istnieje obowiązek doprowadzenia tych obiektów do stanu poprzedniego.

22 grudnia informację na temat wydatkowanych środków ujawnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zestawienie obejmuje środki wydane na budowę 19 placówek – we Wrocławiu, Ciechocinku, Lublinie, Zielonej Górze, Łodzi, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Białymstoku, Katowicach, Sopocie, Kielcach, Nidzicy, Szczytnie, Poznaniu i Szczecinie. Łącznie wydane środki to 518 163 483 zł. To kwota według stanu na 7 grudnia br.

[Tabela w oryginale md]

Całość: https://wiadomosci.wp.pl/wiemy-ile-kosztowala-budowa-szpitali-tymczasowych-w-polsce-gigantyczna-kwota-6590410748312384a

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (27.12.2020) – [Org. tytuł: «Ponad 518 milionów zł kosztowała budowa szpitali tymczasowych»]

 


 

„Rzeczpospolita”: rząd ukrywa koszty szpitali polowych dla chorych na COVID-19

W przekazanej do wiadomości publicznej liście szpitali polowych dla chorych na COVID-19 brakuje kilkunastu placówek, w tym szpitala na Stadionie Narodowym. Jak szacuje „Rzeczpospolita”, prawdziwy koszt całej operacji jest dużo większy niż podaje resort zdrowia.

Według informacji przekazanych przez Ministra Zdrowia, budowa 19 szpitali polowych przeznaczonych dla chorych na COVID-19 kosztowała ok. 518 mln zł.

„Rz” zwraca uwagę, że do pełnej listy kosztów brakuje aż 13 placówek zbudowanych przez spółki Skarbu Państwa oraz kosztów powstania szpitala na Stadionie Narodowym. Według szacunków dziennika, to dodatkowe 300-500 mln zł, czyli łączna kwota całej operacji ma kosztować pomiędzy 800 mln a miliardem zł.

Szpitale polowe stawiano w ekspresowym tempie jako „bufor bezpieczeństwa”, na wypadek gwałtownego skoku liczby chorych na COVID-19. Kiedy jednak skończono je budować, liczba zakażonych spadła.

Jak ustalono, z listy 16 placówek stworzonych przez spółki obecnie tylko cztery są aktywne – w Wałbrzychu, Krynicy-Zdroju, Siedlcach i Płocku. „Nieaktywne”, choć w gotowości, stoją w Lubinie, Legnicy, Radziejowie, Tarnowie, Radomiu, Ostrołęce, Gdańsku i Pyrzowicach. Wstrzymano też budowę szpitala polowego w Krakowie (przy ul. Żeromskiego), Ustroniu i Poznaniu.

Źródło: rmf24.pl

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-01-04)

 


 

Skip to content