Aktualizacja strony została wstrzymana

Zakaz handlu embrionami zwierząt, ale późna aborcja dziecka już legalna. Ochrona życia po kanadyjsku

Popełnia przestępstwo każdy kto „posiada lub stara się uzyskać materiał reprodukcyjny waleni, małp człekokształtnych, słoni lub określonych zwierząt, w tym ich nasienie, jaja lub embrion” – czytamy w nowych przepisach kanadyjskiego Kodeksu Karnego BILL S-218. Próżno jednak szukać podobnych sformułowań w odniesieniu do ochrony w tym kraju życia nienarodzonych dzieci.

Kanada uchwaliła szereg przepisów dotyczących ochrony zwierząt; konkretnie ssaków z rodziny waleni, małp człekokształtnych czy słoni. Do zakazu przetrzymywania w zamknięciu lub likwidacji handlu zagranicznego określonymi gatunkami dodano także zakaz ich hodowli. W szerokim spektrum czynów podlegających karze znalazło się m.in. dążenie do rozmnażania lub sztucznego zapładniania tych zwierząt. Zakazane jest także posiadanie lub chęć uzyskania ich materiału reprodukcyjnego, w tym zwierzęcych płodów.

Co ciekawe, trzymanie w „niewoli” określonych gatunków dopuszczone jest jedynie w wyjątkowych okolicznościach, m.in. służących do poprawy ich stanu zdrowia. Dopuszcza się też eksperymenty na zwierzętach, ale tylko pod warunkiem, że są nieinwazyjne.

Próżno szukać przepisów równie stanowczo opowiadających się po stronie ochrony życia dzieci nienarodzonych. Aborcja jest dozwolona w Kanadzie od 1998 r. praktycznie w nieograniczonym zakresie, do 9 miesiąca włącznie. Co więcej, z różnymi ograniczeniami w poszczególnych prowincjach dopuszczone jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, a także surogacja – chociaż jako taka musi być dobrowolna, bez chęci uzyskania korzyści majątkowych.

Kanadyjski przemysł farmaceutyczny nie widzi też problemu z pozyskiwaniem materiału genetycznego pochodzącego od abortowanych płodów, który trafia do naukowców ze szpitali i klinik aborcyjnych. Czasami transakcja jest obsługiwana przez organizacje non-profit lub firmy, które zaopatrują laboratoria. Przekazanie martwego, nienarodzonego dziecka do celów medycznych możliwe jest jedynie za zgodą matki, poinformowanej o takiej możliwości dopiero po wykonaniu „zabiegu”. W zdezydowanej większości przypadków takie materiały genetyczne pochodzą od dzieci zabitych w łonie matki, a nie będących ofiarami poronienia.

Kanadyjskie spółki farmaceutyczne wzięły również udział w wyścigu na opracowanie skutecznej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. W tym celu Narodowa Rada Badawcza Kanady(NRC) połączyła siły z chińskim koncernem CanSino Biologics. W pracach nad szczepionką posługują się linią komórkową HEK293, pozyskaną od abortowanego dziecka w latach 70. w Holandii. To właśnie przekazanie przez Kanadyjczyków licencji na te komórki Chińczykom rozpoczęło ich współpracę w 2013 r.

24 września 2020, Narodowa Rada Badawcza Kanady wyraziła oficjalne uznanie dla „wpływu naukowego linii komórkowej HEK 293, stworzonej pierwotnie przez dr Franka Grahama prawie 50 lat temu, oraz jej znaczenie w produkcji cząsteczek biologicznych, w tym obecnego produktu będącego kandydatem na szczepionkę przeciw COVID-19”.

Źródło: parl.ca / canada.ca / thepharmletter.com / ccrl.ca
PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-11-20) | https://www.pch24.pl/zakaz-handlu-embrionami-zwierzat--ale-pozna-aborcja-dziecka-juz-legalna--ochrona-zycia-po-kanadyjsku,80067,i.html

Skip to content