Aktualizacja strony została wstrzymana

Katolicki biskup apeluje do brytyjskiego premiera o… walkę ze zmianami klimatu

Biskup John Arnold podpisał list otwarty do premiera Wielkiej Brytanii w sprawie polityki klimatycznej. Wraz z ponad 60 innymi przywódcami religijnymi wzywa do przygotowania odważnego, ambitnego planu walki ze zmianami klimatu.

Biskup John Arnold kieruje katolicką diecezją Salford (zachodnia Anglia). Nim został ordynariuszem, pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji westminsterskiej. Teraz, jako przedstawiciel katolickich biskupów Anglii i Walii do spraw ochrony środowiska, poparł międzyreligijny apel o śmiałą politykę klimatyczną. Podpisy pod listem otwartym w tej sprawie złożyli przedstawiciele islamu, judaizmu, buddyzmu i sikhizmu.

„Zmiany klimatyczne dotykają całą ludzkość w najgłębszy sposób, prowokując pytania dotyczące naszej relacji względem świata. Jako przywódcy religijni Wielkiej Brytanii dobrze zdajemy sobie z tego sprawę, zwłaszcza wskutek naszego zaangażowania na rzecz najbardziej cierpiących, najbiedniejszych społeczności żyjących w kraju i poza jego granicami. Wszyscy odnaleźć musimy odwagę moralną umożliwiającą skonfrontowanie się z tymi problemami, przemianę samego siebie i naszych społeczeństw” – czytamy w liście otwartym. Jak podkreślają jego sygnatariusze, „brytyjskie grupy wyznaniowe już podejmują pilne działania na rzecz klimatu. Tysiące miejsc kultu religijnego przechodzą na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, grupy wyznaniowe rezygnują z paliw kopalnych i inwestują w ochronę środowiska”.

Apel ten wiąże się ze szczytem klimatycznym zaplanowanym w Glasgow na listopad roku 2021. Pracami w tym zakresie kieruje właśnie brytyjski rząd, promując perspektywę odejścia od paliw kopalnych. Sama konferencja odbyć się miała już w roku 2020, jej termin został jednak przełożony ze względu na epidemię. Komentatorzy od samego początku zauważali, że opóźnienie to może być istotne z punktu widzenia globalnej polityki. Zwycięstwo Joe Bidena – zaliczającego walkę ze zmianami klimatycznymi i dekarbonizację gospodarki do najważniejszych priorytetów – w amerykańskich wyborach prezydenckich mogłoby znacząco zmienić sytuację międzynarodową.

Podpis złożony pod apelem klimatycznym przez biskupa Arnolda nie był dziełem przypadku. Kwestia ochrony środowiska jest obecna także w jego posłudze. W roku 2019 zwracając się do wiernych w związku z rozpoczęciem Wielkiego Postu, zachęcał do praktycznych działań, mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. „Możemy z większą rozwagą podejmować decyzję w trakcie zakupów – podkreślał bp Arnold – wybierając zwłaszcza produkty lokalne, oszczędzając w ten sposób na znacznych kosztach transportu i zużyciu paliwa. Możemy obniżyć temperaturę naszego centralnego ogrzewania (w domu być może możemy nosić sweter). Możemy więcej chodzić a mniej zużywać benzyny, częściej korzystać z komunikacji miejskiej. Możemy wyłączać światło w pomieszczeniach, z których nie korzystamy, rozwieszać pranie do wyschnięcia zamiast korzystać z energetycznie drogich suszarek. Możemy zmniejszać ilość wytwarzanych odpadów, a więcej z nich poddawać recyklingowi”.

Dlaczego hierarcha zdecydował się poświęcić wielkopostny list pasterski właśnie kwestii ochrony środowiska? „Piszę bowiem papież Franciszek wskazuje drogę wzywając nas do tego, byśmy byli świadomi, co uczyniliśmy naszemu światu. Byśmy byli pewni i świadomi tego, że bez natychmiastowych i trwałych działań zadamy naszej planecie nieodwracalne szkody, które niekorzystnie wpłyną na życie naszych dzieci i wnuków. Jest to z całą pewnością kwestia sięgająca swymi korzeniami naszej wiary. Stworzenie jest Bożym darem, jesteśmy powołani do tego, by być jego opiekunami. Zbyt długo jednak eksploatowaliśmy ten świat i jego zasoby, nie zdając sobie często sprawy z konsekwencji, nie zważając na skutki naszych działań” – tłumaczył biskup John Arnold.

Źródło: acalltoaction.org.uk, thecatholicuniverse.com

mat

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-11-09) | https://www.pch24.pl/katolicki-biskup-apeluje-do-brytyjskiego-premiera-o-walke-ze-zmianami-klimatu,79809,i.html

Skip to content