Kapela daje przykład

Z Bogusławem Cebulskim, szefem i założycielem „Kapeli Znad Baryczy”, rozmawia Joanna Kuczyńska

Kapela znad Baryczy dała koncert w czasie I Ogólnopolskiego Zjazdu Klubów Patriotycznych w Bydgoszczy oraz w czasie XVII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Jakie piosenki w czasie tych spotkań zaśpiewała Kapela?

Podczas wymienionych koncertów zagraliśmy pakiet piosenek patriotyczno-religijnych m. in. „Balladę o Ojczyźnie”, „Piosenkę dla Rodziny Radia Maryja”, „Geotermia”, „Najcieplejsze Serce Świata”, „Na Pielgrzymkę”, „Tutaj jest Nasza Polska”, „Między Bugiem a Baryczą” oraz „Piosenkę o Odolanowie” co jest zrozumiałe, ponieważ stąd pochodzi Kapela! Najnowsza piosenka zagrana w Częstochowie to „RADIO MARYJA-TO MY”!
Wszystkie te piosenki poza najnowszą są na naszych płytach CD.


Skąd pomysł na wykonywanie piosenek patriotycznych?

W repertuarze Kapeli już od początku jej działalności były piosenki patriotyczne. Członkowie zespołu są miłośnikami swojego regionu, miejsca zamieszkania i oczywiście Polakami. Nie wyobrażam sobie, aby nie podkreślać swojego pochodzenia i rodowodu w jakiejkolwiek dziedzinie sztuki. Możliwości twórcze są olbrzymie i oprócz spraw obyczajowych, osobistych doświadczeń na wielu polach życia jest także miejsce na sprawy duchowe, przekazu wiary i patriotyzmu. W ostatnich latach poczucie patriotyzmu w społeczeństwie polskim marginalizuje się na rzecz internacjonalizmu – poprzednio socjalistycznego a obecnie w wydaniu libertyńskim! Niedługo nie będzie się obchodzić rocznic wybuchu II wojny światowej – aby nie obrazić Niemców i Rosjan! Już są obchodzone w szczątkowym wymiarze! W polskim systemie edukacyjnym brakuje nauki śpiewu, deklamacji poezji i prozy patriotycznej oraz lektur o tej treści. Może więc kapele podwórkowe wypełnią chociaż w części tę lukę edukacyjną!


Gdzie w najbliższym czasie będzie koncertowała Kapela? Czy przewidywany jest występ w Warszawie?

19 lipca Kapela zagrała koncert w Kołobrzegu przy molo oraz w Bazylice Kołobrzeskiej, 25 lipca gra w czasie obchodów „Dni Odolanowa”, 15-16 sierpnia zagramy w Częstochowie, 23 sierpnia w Niedźwiedźu, 31 sierpień w Raszkowie, 4 września w Kaliszu, 5 września w Miliczu, 6 września we Wrocławiu, 7-8 września w Skępem – w czasie uroczystości w Sanktuarium Matki Boskiej Skępskiej. Nie ustalone są jeszcze daty koncertów w Poznaniu, Toruniu, Bydgoszczy i Jaraczewie. W Warszawie na pewno w styczniu będziemy grać wieczór kolęd i pastorałek w praskiej katedrze! Cały czas otrzymujemy oferty koncertów w różnych miejscach kraju. Mamy też zaproszenia na koncerty w USA i Kanadzie – trwają przymiarki terminowe!

Rozmowa przeprowadzona 25.07.2009


Kapela znad Baryczy


Moherowe berety

Piosenka dla Radia Maryja

Na pielgrzymkę

Źródło

Strona internetowa „Kapeli znad Baryczy”Za: Kluby Patriotyczne | http://klubypatriotyczne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=194:z-bogusawem-cebulskim-szefem-i-zaoycielem-kapeli-znad-baryczy-rozmawia-joanna-kuczyska&catid=22:aktualnoci

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content