Burundi domaga się 36 miliardów euro reparacji od Niemiec i Belgii

Burundi chce, aby Niemcy i Belgia zapłaciły 36 miliardów euro odszkodowania za rządy kolonialne – poinformował niemiecki portal Deutsche Welle.

Jak poinformował w sierpniu portal Deutsche Welle, Republika Burundi leżąca we Wschodniej Afryce, która była częścią niemieckiej kolonii „Niemiecka Afryka Wschodnia” domaga się od Niemiec i Belgii 36 miliardów euro odszkodowania za kolonialne rządy tych państw.

Senat kraju zebrał panel ekspertów, którzy mają ocenić szkody wyrządzone podczas kolonializmu i doradzić w sprawie kosztów szkód, podał portal.

Jak poinformowały media, po ustaleniu dokładnej kwoty Burundi planuje wysłać te zalecenia do rządów Niemiec i Belgii. Kraj zamierza również zażądać od krajów europejskich zwrotu skradzionych zabytków i materiałów archiwalnych.

„Powstaje wrażenie, jakby rząd w Berlinie był zaskoczony tym żądaniami, a przecież już od lat było do przewidzenia, że tego ważnego rozdziału historii nie będzie można zamieść pod dywan” – mówi Juergen Zimmerer, profesor wykładający historię Afryki na uniwersytecie w Hamburgu.

Od 1890 roku Niemcy skolonizowały Burundi, które stało się częścią Niemieckiej Afryki Wschodniej. Po I wojnie światowej krajem rządziła Belgia, aż do 1962 roku, kiedy afrykańskie państwo uzyskało niepodległość.

Wcześniej prezydent Namibii Hage Geingob odrzucił ofertę Niemiec w wysokości 10 milionów euro na reparacje za ludobójstwo popełnione przez Cesarstwo Niemieckie na początku XX wieku.

„Obecna oferta reparacji złożona przez niemiecki rząd pozostaje nierozstrzygniętą kwestią i nie może zostać zaakceptowana przez rząd Namibii” – powiedział Geingob w oświadczeniu po odprawie na temat stanu negocjacji. Dodał, że specjalny wysłannik rządu, Zed Ngavirue, będzie kontynuował negocjacje w sprawie „poprawionej oferty”.

Geingob ma również zastrzeżenia od użycia przez Niemcy terminu „leczenie ran” zamiast słowa „reparacje”, mówiąc, że terminologia będzie dalej dyskutowana.

Oba kraje rozpoczęły negocjacje w 2015 rok, zgodnie z którymi Niemcy wydadzą oficjalne przeprosiny i udzielą pomocy rozwojowej jako rekompensatę za zabicie dziesiątek tysięcy rdzennych mieszkańców Herero i Nama przez niemieckich okupantów w latach 1904-1908.

W czerwcu prezydent Geingob zasugerował, że Niemcy złożą przeprosiny bez zastrzeżeń jednak Berlin jeszcze tego nie zrobił, pomimo przyznania, że ​​niemieckie władze kolonialne dopuściły się okrucieństw. Niemcy wielokrotnie odmawiały wypłaty bezpośrednich reparacji, zamiast tego wskazują na miliony euro, które przekazały Namibii do tej pory w ramach pomocy rozwojowej.

Kresy.pl/DW.com

Za: Kresy.pl (30 sierpnia 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/burundi-domaga-sie-36-miliardow-euro-reparacji-od-niemiec-i-belgii/

Skip to content