Aktualizacja strony została wstrzymana

Diecezja „usilnie zaleca” przyjmowanie Komunii Św. na rękę. „Zbliżamy się do granic absurdu”

Diecezja Warszawsko-Praska wydała komunikat, w którym przypomina o stosowaniu zaleceń sanitarnych. Wśród wytycznych znalazło się jednak m.in. udzielanie wiernym Komunii Świętej na rękę.

„Kontestowanie zaleceń sanitarnych władz świeckich i kościelnych, lub negowanie bądź minimalizowanie zagrożenia pandemią, stanowi wyraz braku odpowiedzialności za dobro wiernych powierzonych naszej duszpasterskiej pieczy i sprzeciwia się wprost posłuszeństwu Biskupowi” – napisano w komunikacie Kurii warszawsko-praskiej.

Wydanie komunikatu było związane z wyznaczeniem stref zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami w dwóch powiatach – wołomińskim i otwockim. Jak czytamy, „Władza Diecezjalna Warszawsko-Praska przypomina i zobowiązuje wszystkich duchownych oraz pracowników świeckich, odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, do rygorystycznego stosowania i przestrzegania norm sanitarnych w Diecezji Warszawsko-Praskiej”.

W komunikacie podkreślono, że chodzi przede wszystkim o higienę rąk. Zalecono zapewnienie wiernym dostępu do płynów do dezynfekcji oraz „bezwzględne stosowanie maseczek”.

„Usilnie zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej w formie podania jej przez szafarza na dłoń wiernego” – czytamy dalej.

„Kontestowanie zaleceń sanitarnych władz świeckich i kościelnych, lub negowanie bądź minimalizowanie zagrożenia pandemią, stanowi wyraz braku odpowiedzialności za dobro wiernych powierzonych naszej duszpasterskiej pieczy i sprzeciwia się wprost posłuszeństwu Biskupowi” – zakończono.

„Usilne zalecenie” udzielania Komunii Św. na rękę wzbudziło jednak wiele kontrowersji. „Dlaczego Komunia Św. na rękę jest mniej niebezpieczna niż do ust. I dlaczego jest w ogóle niebezpieczna ? Może jakieś badania, najlepiej RCT” – skomentował kardiolog Paweł Basiukiewicz.

„Może niech Bp zabroni chodzić do Kościoła, czy wtedy kontestowanie zaleceń biskupa będzie grzechem? Zbliżamy się do granic absurdu” – skwitował.

Źródła: eKAI/Twitter

Za: Najwyższy Czas! (22 sierpnia 2020) | https://nczas.com/2020/08/22/diecezja-usilnie-zaleca-przyjmowanie-komunii-sw-na-reke-zblizamy-sie-do-granic-absurdu/

Skip to content