Izraelski Sąd Najwyższy: Więzieni Palestyńczycy nie mają prawa do zachowania dystansu społecznego

Izraelski Sąd Najwyższy potwierdził zdanie izraelskich władz, że Palestyńczycy przetrzymywani w więzieniu nie różnią się od członków rodziny lub współlokatorów mieszkających w tym samym domu – poinformował w piątek Middle East Eye.

Jak poinformował w piątek portal Middle East Eye, Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że więźniowie palestyńscy nie mają prawa do dystansu społecznego w związku z pandemią koronawirusa.

W czwartek izraelski Sąd Najwyższy odrzucił petycję złożoną przez Centrum Prawne Adalah na rzecz praw mniejszości, która wezwała Izrael do wdrożenia wytycznych ochronnych Covid-19 dla osadzonych w więzieniu Gilboa, zakładzie w północnym Izraelu, w którym przebywa około 450 Palestyńczyków sklasyfikowanych przez Izrael jako „więzieni z powodów bezpieczeństwa”.

Sędziowie Sądu Najwyższego przyjęli argument wysuwany przez izraelskie władze państwowe, że Palestyńczycy przetrzymywani w więzieniu niczym nie różnią się od członków rodziny czy współlokatorów mieszkających w tym samym domu.

Adwokat Adalah, Myssana Morany, w oświadczeniu wydanym po orzeczeniu, potępiła sąd za zaakceptowanie „fikcji przedstawionej mu przez władze izraelskie, że polityka dystansu społecznego Covid-19 – niezbędna dla wszystkich innych – nie ma znaczenia dla palestyńskich „więźniów bezpieczeństwa”.

„Władze izraelskie stwierdziły dziś w sądzie, że polityka dystansowania się społecznego niezbędna do ochrony więźniów odbywających karę za przestępstwa w jakiś sposób nie ma znaczenia dla więzionych ze względów bezpieczeństwa państwowego. Izraelska Służba Więzienna powinna dziś stanąć po naszej stronie i zażądać przyznania jej środków na chronienie ludzi, za których zdrowie i bezpieczeństwo ponosi bezpośrednią odpowiedzialność”- poprzekonywała Morany.

„Zamiast tego byliśmy przedmiotem absurdalnych argumentów utożsamiających więzienia z pokojami rodzinnymi, podczas gdy więźniowie nadal są zmuszani do codziennego kontaktu ze strażnikami potencjalnie narażonymi na Covid-19 poza murami więzienia”.

Adalah poinformowała, że ”‹”‹„orzeczenie ustanawiające precedens” zagraża życiu i zdrowiu Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael oraz stanowi zagrożenie dla całego społeczeństwa. „[Orzeczenie] jest konfrontacją ze specjalistami ds. Zdrowia i praw człowieka na całym świecie, którzy wzywali do zachowania dystansu społecznego w więzieniach, i pozostawia przetrzymywanych przez Izrael Palestyńczyków w kontakcie z wirusem bez możliwości ochrony”.

W kwietniu grupa ekspertów ONZ ds. Praw człowieka wezwała Izrael do „powstrzymania się od dyskryminacji” tysięcy palestyńskich więźniów narażonych na wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem, prosząc kraj o uwolnienie najbardziej narażonych spośród nich.

Eksperci ONZ dodali, że w izraelskich więzieniach przebywa ponad 4520 palestyńskich więźniów, w tym 183 dzieci, 43 kobiety i 700 więźniów z wcześniejszymi chorobami.

W samym więzieniu Gilboa co najmniej 30 strażników więziennych i 7 osadzonych zaraziło się koronawirusem, podczas gdy 489 strażników i 58 więźniów znajduje się obecnie w kwarantannie, zgodnie z informacjami przekazanymi sądowi przez przedstawicieli państwa izraelskiego. Co najmniej jeden z pacjentów z koronawirusem ma również nowotwór.

Podczas gdy izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że izraelskie obiekty więzienne muszą gwarantować minimalną powierzchnię życiową 4,5 metra kwadratowego na więźnia, izraelskie służby więzienne nie zastosowały się do tego orzeczenia, przekonywała Adalah.

Kresy.pl/MEE

Za: Kresy.pl ()

 


 

Skip to content