Pary mieszkające razem przed ślubem są bardziej podatne na rozwód

Najnowsze wyniki badań opublikowane w amerykańskim periodyku psychologicznym „The Journal of Family Psychology” potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że pary, które mieszkały ze sobą przed ślubem są bardziej narażone na rozwód oraz czerpią mniej satysfakcji z późniejszego ewentualnego związku małżeńskiego niż pary, które przed ślubem nie mieszkały razem – informuje portal LifeSiteNews.com.

Badania przeprowadzono na próbie 1050 osób (mężczyzn i kobiet), które wstąpiły w związek małżeński w ciągu ostatnich 10 lat. 43,1 proc. respondentów, którzy zamieszkiwali przed ślubem ze swoim partnerem (partnerką) deklarowało mniejszą satysfakcję z pożycia małżeńskiego, mniejsze zaangażowanie i zaufanie, jak również gorszą komunikację w związku. Byli oni także bardziej skorzy do podjęcia decyzji o rozwodzie, niż osoby, które nie zamieszkiwały z partnerami przed ślubem (40,5 proc.).

Uważamy, że niektóre pary, które zamieszkują ze sobą bez wyraźnego zobowiązania do małżeństwa, nie chcą wchodzić w związek małżeński, bo już de facto żyją ze sobą – stwierdził dr Rhoades, jeden z naukowców przeprowadzających badanie. Podkreślił on, że pary wcześniej powinny poważnie porozmawiać na temat tego, z czym wiąże się zamieszkiwanie razem i jakie może ono mieć konsekwencje dla trwałości ich związku.

W celu określenia podatności na rozwód respondentom zadano pytanie: Czy ty lub twój współmałżonek kiedykolwiek poważnie sugerowałeś (-aś) rozwód? 19 proc. respondentów żyjących w związku przed ślubem odpowiedziało – „tak”. Dla porównania, w przypadku małżeństw, które wcześniej ze sobą nie mieszkały, tylko 10 proc. potwierdziło sugestię o rozwodzie. 

Center for Marital and Family Studies na wydziale psychologii uniwersytetu w Denver przebadał także respondentów pod kątem tego, dlaczego wybierają wspólne życie przed zawarciem małżeństwa. 60 proc. odpowiedziało, „by spędzać ze sobą więcej czasu”, 19 proc. proc. stwierdziło, że „ze względów finansowych,” a 14 proc. „by przetestować związek”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,3871,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content