USA: Pozew za ograniczanie praw obywatelskich pod pretekstem walki z COVID-19

Aktualizacja: 2020-06-1 10:04 am

Ks. Kevin Robinson FSSPX, pełniący posługę duszpasterską w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w miejscowości North Caldwell w stanie New Jersey, złożył pozew przeciwko gubernatorowi tego stanu Filipowi Murphy’emu. Zarzuca w nim, że zarządzenie nr 107, wydane w ramach walki z epidemią COVID-19, narusza 1. i 14. poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W wyjaśnieniu przesłanym swoim parafianom poinformował ich, że jego prawa obywatelskie „zostały naruszone w wyniku niekonstytucyjnego nakazu gubernatora Murphy’ego, aby całkowicie ograniczyć sprawowanie nabożeństw w New Jersey”.

W imieniu kapłana pozew złożył Krzysztof Ferrara ze Stowarzyszenia Prawników Katolickich im. św. Tomasza Morusa. W piśmie można przeczytać, że „miejscowi stróże prawa zagrozili [ks. Robinsonowi] aresztem i postępowaniem karnym, gdyby ośmielił się odprawić Mszę lub zorganizować jakiekolwiek inne publiczne zgromadzenie w swoim kościele, który pozostaje zamknięty z powodu tej groźby”. Zdaniem pozywającego zarządzenie gubernatora naruszyło między innymi wolność wyznania, wolność słowa i wolność zgromadzeń.

Podczas gdy w innych stanach, takich jak Nowy Meksyk, Teksas czy Montana ponownie otwiera się kościoły, to gdyby tylko ks. Robinson zdecydował się na publiczne odprawienie niedzielnej Mszy św., zostałby aresztowany i pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W wyniku zakwestionowanego przez niego zarządzenia na obszarze stanu New Jersey odprawianie nabożeństw zostało zabronione, gdyż są one rzekomo „nie niezbędne” (non-essential) dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa. Tymczasem, jak się okazało, taki zakaz nie obejmuje klinik aborcyjnych organizacji Planned Parenthood, w których nadal bez przeszkód można umówić się na wizytę…

Ks. Robinson napisał: „Mamy nadzieję, że ten pozew zmusi państwo do traktowania instytucji religijnych jako «niezbędnych usługodawców», z tymi samymi prawami, które są już przyznane innym niezbędnym usługom. Jeśli wygramy, ponownie zaczniemy odprawiać Mszę św. u św. Antoniego, choć z pewnymi ograniczeniami”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy ks. Robinson występuje przeciwko niesłusznemu postępowaniu władz stanu: w styczniu tego roku razem z grupą wiernych brał udział w manifestacjach przeciwko zniesieniu zwolnień od obowiązkowych szczepień. Ostatecznie koalicja protestujących odniosła zwycięstwo, ponieważ stanowy senat odrzucił propozycję ustawy.

Sprawa ks. Robinsona, który notabene niedawno obchodził jubileusz 25-lecia kapłaństwa, toczy się od początku maja, a on sam zyskał popularność w mediach społecznościowych, a także w mediach głównego nurtu – po tym, jak udzielił wywiadu bardzo popularnemu konserwatywnemu dziennikarzowi telewizji Fox News, Tuckerowi Carlsonowi:

Źródło

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114559 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]