Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiny: władze Hangzhou wprowadzają aplikację oceniającą stan zdrowia

Władze miasta Hangzhou wykorzystują oprogramowanie mobilne skonstruowane na potrzeby walki z koronawirusem do wprowadzenia monitoringu stanu zdrowia mieszkańców. Aplikacja oceni poziom zdrowia w skali od 0 do 100, a na wynik będzie miało wpływ m.in. spożywanie alkoholu, ćwiczenia, palenie papierosów, czy ilość przespanych godzin.

Chiny wprowadziły aplikacje mobilne do śledzenia osób zakażonych koronawirusem. Korzystanie z takich aplikacji w wielu częściach kraju maleje, jednak urzędnicy w Hangzhou twierdzą, że ich nowe propozycje zapewnią „zaporę ogniową w celu poprawy zdrowia i odporności ludzi” po pandemii.

Poziom zdrowia każdego z użytkowników oprogramowanie oceni w skali od 0 do 100. Na wynik będzie miało wiele czynników takich jak; palenie papierosów, picie alkoholu, częstość i intensywność ćwiczeń fizycznych, ilość przespanych godzin i wiele więcej.

„Na wynik mogą mieć wpływ codzienne czynności: 15 000 przebytych codziennych kroków zwiększy Twój wynik o 5 punktów, 200 mililitrów baijiu – chińskiego trunku na bazie sorgo znanego z wysokiej zawartości alkoholu – obniży go o 1,5 punktu, wypalenie pięciu papierosów kosztuje 3 punkty, a 7,5 godziny snu doda jeden punkt do twojego wyniku” – wyjaśnia stacja CNN na podstawie informacji Miejskiej Komisji Zdrowia Hanghzhou.

Dyskusyjna pozostaje kwestia dobrowolności instalacji oprogramowania. Władze stolicy prowincji Zhejian podkreślają, że korzystanie z aplikacji nie będzie mieć charakteru obligatoryjnego. Podobnie mówił Lawrence Li, ekspert od chińskiej technologii i prywatności w sieci dla agencji AFP. Brak obligatoryjności nie musi jednak oznaczać braku powszechności. Chiny są krajem najszybciej rozwijającym się na rynku wysokich technologii. Niemal każdy obywatel korzysta z systemu WeChat, który – według portalu CyberDefence24 – „stanowi kręgosłup technologiczny, na którym fundowane są niezliczone systemy komunikacji społecznej, finansowej, administracyjnej, biznesowej”.

„WeChatem płaci się zarówno za zakupy w Internecie, jak za zakupy w sklepach, usługi (fryzjer, taxi, jedzenie z dostawą, etc.), reguluje rachunki w restauracjach, a nawet płaci mandaty. Jego popularność sprawia, że w dużych chińskich miastach (i małych wioskach) wyeliminowano niemal w ogóle obieg gotówki. Inaczej: Chińczycy zrezygnowali z gotówki, bo płatności mobilne są wygodniejsze i bezpieczniejsze. Zgubienie telefonu nie jest jednoznaczne ze straceniem środków” – czytamy.

Rozwój technologiczny i stanowiące jego następstwa konsekwencje przyspieszy upowszechnienie systemu sieci 5G, który do 2022 r. obejmie całe państwo. „Powszechny dostęp do sieci 5G oznacza bowiem możliwość skokowego rozwoju rozwiązań takich jak Internet of Things, praca zdalna, autonomizacja środków transportu, zdalna medycyna, inteligentna produkcja, usługi bazujące na sztucznej inteligencji, itd.” – podaje CyberDefence24.

Źródło: lifesitenews.com / cnn.com / cybedefence24.pl

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-05-28) | https://www.pch24.pl/chiny--wladze-hangzhou-wprowadzaja-aplikacje-oceniajaca-stan-zdrowia,76265,i.html

Skip to content