Szef MSWiA: kary za napaść na funkcjonariuszy policji lub ich znieważanie będą zaostrzone

Przygotowujemy przepisy dot. zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie – powiedział w piątek na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że resort przygotowuje też przepisy chroniące funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

Kamiński przywołał statystyki, które pokazują, że coraz częściej dochodzi do czynnych napaści na funkcjonariuszy. Szef MSWiA zapowiedział, że przewidziana jest nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Nie może być sytuacji, że polecenia wydawane przez policjanta w trakcie wykonywanych czynności służbowych nie są respektowane – mówił Kamiński.

Przygotowujemy też przepisy dotyczące zaostrzenia kar za czynną napaść na funkcjonariuszy policji i za znieważanie funkcjonariuszy, a także przepisy, które będą chroniły funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców – podkreślił minister.

Kamiński poruszył także temat zmian w policji oraz przyjętego projektu ustawy, znoszącego wymóg ukończenia 55 lat przy przejściu na emeryturę funkcjonariuszy.

Policjanci niezwykle ciężko pracują i ten zawód musi być atrakcyjny, też dla młodych ludzi, którzy będą dokonywali wyboru drogi życiowej, więc znieśliśmy ten wymóg. Takie było też oczekiwanie funkcjonariuszy, związków zawodowych, z którymi zawarliśmy porozumienie w tym zakresie – stwierdził Kamiński.

Ocenił, że zmiany te mogą powodować „pewne straty dla policji”, dlatego resort stworzył założenia i ma gotowe projekty ustaw dot. specjalnego dodatku motywacyjnego dla funkcjonariuszy.

Kamiński odniósł się również do policyjnych pensji. Uposażenia funkcjonariuszy są ważne. One muszą być podstawową troską ministra i rządu, tak żeby funkcjonariusze, a zwłaszcza ich rodziny miały poczucie pewnej satysfakcji materialnej – zaznaczył Kamiński – Już od 1 stycznia 2020 wejdzie w życie kolejna podwyżka. To będzie 500 zł na każdy etat funkcjonariusza. Te pieniądze są już zapisane w budżecie – dodał szef MSWiA.

Kresy.pl / infosecurity24.pl / polskieradio.pl

Za: Kresy.pl (22 maja 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Również i w Polsce posuwa się dalsza militaryzacja policji, według praktyki przejętej z USA, które wzorowały się na modelu izraelskim. Policja staje się coraz groźniejsza dla przeciętnego obywatela, coraz brutalniejsza, coraz bardziej wyizolowana od społeczeństwa. W konsekwencji każde krzywe spojrzenie na policjanta może zakończyć się bezwzględnością i nieludzkim traktowaniem i bezpodstawnym oskarżeniem o „napaść” czy „znieważenie”. Oczywiście gdy przyjdzie do udowodnienia „winy” i „napaści”, czy niedokreślonego „znieważenia”, w tych właśnie momentach kamery na mundurach policyjnych odmawiają posłuszeństwa, zacinają się, a baterie się wyczerpują. Przerabiane to było setki razy w spornych przypadkach w Stanach Zjednoczonych, jak również i w Polsce.

W sumie, zmiany prawne w Polsce jeszcze bardziej wzmogą bezkarność policjantów, a ten atut plus wysokie apanaże przyciągną jeszcze więcej patologicznych elementów, które idealnie odnajdują się w tym wyalienowanym i kastowym środowisku.

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content