Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem Beaty Lubeckiej w Radiu ZET. Szef resortu zdrowia był pytany o ekspertów, którzy doradzają rządowi przy podejmowaniu decyzji w związku z ogłoszoną epidemią koronawirusa.
Szumowski uchylał się jednak od odpowiedzi. – Nazwisk oczywiście nie będę wymieniał, bo to są osoby prywatne. Natomiast to są eksperci z szeregu uczelni i instytucji, takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Państwowy Zakład Higieny (PZH) – mówił minister.
– Ale oni pracują społecznie, czy jednak są wynagradzani przez Ministerstwo Zdrowia? – dopytywała redaktor Lubecka.
Szef resortu zdrowia zapewnił, że eksperci „w większości pracują społecznie”. – To są naukowcy, którzy tworzą modele, analizują. Rozmawiam z nimi regularnie. Publikują. Dzwonię do nich, oni do mnie. Pytam się o pewne przebiegi i o pewne wątpliwości – pokrętnie wyjaśniał Szumowski.
– Tak jak to z ekspertami. Jak ja byłem przez lata, jestem, profesorem medycyny, to do mnie dzwonili różni ludzie, pytając o wyjaśnienia wątpliwości. Tak samo ja teraz korzystam z porad epidemiologów – twierdził.
– To są osoby prywatne i nie wiem, czy chciałyby publicznie funkcjonowały. Można zadzwonić do instytucji, zapytać się, kto doradza. Ja tutaj nie jestem od tego, żeby osoby prywatne, które nie są osobami publicznymi, wskazywać – dodał.
Wokół decyzji rządu narosło wiele wątpliwości. Utajnienie nazwisk ekspertów, którzy mają doradzać w podejmowaniu kolejnych kroków w procesie „odmrażania gospodarki” oraz modeli, które opracowali, z pewnością ich nie rozwieje. Może natomiast skłonić do stawiania kolejnych pytań.
Jednak najprawdopodobniej pozostaną one bez odpowiedzi. „Przypominam, że pytałem o to już kilka tygodni temu @MZ_GOV_PL i dostałem wymijającą odpowiedź. Teraz min. Szumowski twierdzi, że to «prywatne osoby». Nie, jeśli ktoś współtworzy politykę rządu, to nie jest «prywatną osobą»” – napisał Łukasz Warzecha.
Przypominam, że pytałem o to już kilka tygodni temu @MZ_GOV_PL i dostałem wymijającą odpowiedź. Teraz min. Szumowski twierdzi, że to „prywatne osoby”. Nie, jeśli ktoś współtworzy politykę rządu, to nie jest „prywatną osobą”. https://t.co/JDrPLutPjo
”” Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) May 12, 2020
Wcześniej, o zmianę modelu walki z epidemią w Polsce apelował do rządu były szef NFZ i polityk Porozumienia Andrzej Sośnierz. Jak mówił, ten który wybrał rząd Morawieckiego, jest „najgorszy z możliwych”. Ponadto generuje ogromne koszty.
Z kolei polityk Konfederacji Sławomir Mentzen podkreślał, że aby zoptymalizować jakiś model, trzeba go poddać krytyce na forum naukowym. Rząd jednak nie publikuje modeli, na podstawie których podejmuje decyzje.
– Jest nawet hipotetyczna możliwość, że oni w ogóle żadnych modeli nie mają, działają całkowicie na ślepo, co niestety też należy brać pod uwagę – zaznaczył Mentzen.
Źródła: Radio ZET/Twitter/nczas.com
Za: Najwyższy Czas! (12/05/2020)
Ministerstwo Zdrowia wskazało ekspertów zaangażowanych w analizy dot. COVID-19
Ministerstwo Zdrowia udostępniło w piątek wykaz ekspertów zaangażowanych w opracowywanie analiz dot. COVID-19, z których korzysta kierownictwo resortu.
W przestrzeni publicznej pojawiły się oceny, że ministerstwo ukrywa, kto doradza rządowi. Minister Łukasz Szumowski był o to pytany w tym tygodniu w mediach. Stwierdził wówczas, że nie ujawni nazwisk ekspertów, bo nie są to osoby publiczne, i nie wie, czy życzyłyby sobie przekazania takiej informacji. Akcentował jednocześnie, że są to specjaliści z szeregu renomowanych uczelni i instytucji.
W piątek ministerstwo udostępniło dane ekspertów zaangażowanych w prace modelowania epidemiologicznego dla COVID-19. Zespół przygotowuje analizy i doradza ministrowi Szumowskiemu.
W informacji resortu wymienieni zostali:
– dr hab. Magdalena Rosińska, prof. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru;
– dr Daniel Rabczenko, Zakład Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny;
– prof. Anna Gambin, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski;
– dr hab. Ewa Szczurek, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski;
– dr hab. Błażej Miasojedow, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski;
– dr Krzysztof Gogolewski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski;
– dr hab. Tyll Kruger, prof. Politechniki Wrocławskiej, Wydział Elektroniki, kierownik Grupy MOCOS (Modelling Coronavirus Spread);
– dr Marek Bawiec, Wydział Elektroniki, Politechnika Wrocławska, Grupa MOCOS;
– Marcin Bodych, Wydział Elektroniki, Politechnika Wrocławska, Grupa MOCOS;
– dr Agata Migalska, Grupa MOCOS;
– dr Tomasz Ożański, Wydział Elektroniki, Politechnika Wrocławska, Grupa MOCOS;
– dr inż. Franciszek Rakowski, kierownik Zespołu Modelu Epidemiologicznego Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego;
– Karol Niedzielewski, Zespół Modelu Epidemiologicznego, ICM UW;
– dr Łukasz Górski, Zespół Modelu Epidemiologicznego, ICM UW;
– dr Jakub Zieliński, Zespół Modelu Epidemiologicznego, ICM UW;
– dr Jędrzej Nowosielski, Zespół Modelu Epidemiologicznego, ICM UW;
– dr Magdalena Gruziel-Słomka, Zespół Modelu Epidemiologicznego, ICM UW;
– Marcin Semeniuk, Zespół Modelu Epidemiologicznego, ICM UW;
– dr Rafał Bartczuk, Zespół Modelu Epidemiologicznego, Katolicki Uniwersytet Lubelski;
– dr Jan Kisielewski, Zespół Modelu epidemiologicznego, Uniwersytet w Białymstoku.
Za: Nasz Dziennik (15 maja 2020)