Aktualizacja strony została wstrzymana

Inwigilacja na razie na własne życzenie. Rusza aplikacja monitorująca kontakty i stan zdrowia

Za dwa tygodnie światło dzienne ujrzy aplikacja mobilna monitorująca historię naszych kontaktów oraz pozwalająca na diagnozę własnego stanu zdrowia. Szczegóły jej działania wyjaśnił na antenie Radia Wnet minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Nowoczesna technologia pozwala nam ten trudny okres przeżyć w miarę efektywnie, choć zupełnie inaczej, chcemy żeby nowoczesne technologie dały nam większe możliwości w powrocie do normalności. Głównie myślimy o tym by mieć narzędzia do szybszego i bardziej precyzyjnego weryfikowania osób które powinny zostać poddane kwarantannie, szybszego wyłapywania osób, które miały kontakt z zarażonymi – przedstawia założenia rządowego planu.

Pierwszym nad którym dzisiaj pracujemy to są różne rodzaje aplikacji mobilnej, które zachowują historię naszych kontaktów. Główne koncepcje rozważają się wokół technologii komunikowania się poszczególnych smartfonów przez bluetooth, dzięki czemu na telefonie zapisywana jest historia kontaktów z innymi użytkownikami – podkreślił.

Minister cyfryzacji dodał jednocześnie, że chodzi o kontakt fizyczny pomiędzy urządzeniami. – Nie interesują nas treści sms-ów Polaków – zaznaczył.

Standard zakłada odnotowanie kontaktu urządzenia z urządzeniem, na odległości nie większej niż 2 metry i dłużej niż 15 minut – standardy określone przez WHO. Historia kontaktów jest automatycznie usuwana po 14 dniach. Gdyby okazało się, że jesteśmy zarażeni (na podstawie testów laboratoryjnych), jest możliwość wysłania informacji do wszystkich urządzeń spełniających powyższe wyznaczniki.

Kiedy dana osoba, z różnych powodów nie będzie chciała wysłać takiego ostrzeżenia, będziemy mieli takie narzędzie by Inspekcja Sanitarna mogła poinformować pozostałych użytkowników, że mieli kontakt z osobą zakażoną – precyzuje.

Dzisiaj jest to kierunek myślenia nie tylko poszczególnych państwa, ale także wielkich koncernów technologicznych; Google, Apple (…) my nad nim pracujemy już kilka tygodni, myślę, że za dwa tygodnie będziemy je mieć już dojrzałe produkcyjne i do użycia, uwzględniające doświadczenia najbardziej zaawansowanego państwa w tym zakresie czyli Singapuru – oznajmił.

To podstawowe narzędzie, korzystamy także z analizy różnych zbiorów danych, wykorzystując je chociażby do weryfikacji tego czy Polacy w święta rzeczywiście nas się posłuchali. Czy jeździli, jak tak to skąd i gdzie możemy się spodziewać ewentualnego podwyższonego ryzyka zachorowania

Założenie jest takie, aby ta aplikacja była dobrowolna, ale jednocześnie aby była powszechna. Chcemy aby jak najwięcej osób się do niej przekonało więc będziemy ją wprowadzać stopniowo. W tym tygodniu zostanie upubliczniona jej pierwsza wersja zawierająca moduł do samodiagnozy stanu zdrowia. (…) dzięki temu zweryfikujemy sami czy mamy objawy – dotyczy to głównie osób w kwarantannie, ale i nie tylko. Ona ma być dobrowolna ale jednocześnie powszechna, zastanawiamy się dzisiaj jak – poza kampaniami informacyjnymi – zachęcić Polaków do tego żeby z tego typu aplikacji korzystali – wyjaśnia.

Takie są przynajmniej założenia. Mamy nadzieję, że to się uda (…) kiedy jej powszechność nie osiągnie wystarczającego pułapu, to wtedy zastanowimy się co dalej. Jeszcze raz podkreślę, sens tej aplikacji polega na jej powszechności i akceptacji jej użytkowania – dodaje.

Wersja kompletna będzie dostępna 24 kwietnia. Jutro (tj. 17.04) udostępniona zostanie wersja jedynie z modułem do samokontroli stanu zdrowia. Prace nad nową technologią podejmują wyłącznie polskie firmy złożone z kilku zespołów informatyków.

Źródło: YouTube / Radio Wnet

PR

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

„Inwigilacja na razie na własne życzenie.” Nie jesteście na czasie. To już jest niestety przestarzały news i to od wczoraj. Wczoraj właśnie koncerny Google i Apple oświadczyły, że systemy operacyjne na ich smartfonach będą pozwalały na śledzenie kontaktów poprzez bluetooth. Jeśli dwie osoby będą w pobliży siebie, to ich telefony komórkowe zaczną wymieniać informacje i sprawdzać w bazie danych, czy któraś z nich nie jest rejestrowana. To umożliwi śledzenie kontaktów. Czyli będzie można śledzić kontakty wszystkich posiadaczy smartfonów i wyłuskiwać te „nieodpowiednie”. Co najgorsze, tego nie da się wyłączyć, bo system śledzenia jest wbudowany w system operacyjny.
zorientowany w

podobne było z aplikacją na kwarantannę, najpierw dobrowolna, a po tygodniu obowiązkowa, chociaż podstawy prawne jak w san escobar
to już było g

A wiecie że rzesze ludzi będą tego używały? A wiecie że brak covid-apki będzie was wykluczał z „towarzystwa”? To jest ich namiastka szczepionki dla ludzi którzy bardziej cenią bezpieczeństwo od wolności, a ostatecznie nie mają ani tego ani tego. Rada dla „kościoła podziemnego” – nie zabierać ze sobą telefonu, a jeżeli tak to wyłączony i zawinięty w folię aluminiową.
Wojtek

Dlatego nie wyrzucajcie starych komórek, które miały tylko dzwonienie i esemesowanie. Będą na wagę złota. Nikt wam się na nie, nie podłączy, nawet bez waszej wiedzy.
QWERTY

„Chcemy aby jak najwięcej osób się do niej przekonało”. Ależ ja już jestem przekonany, o Wy zbawcy moi kochani, wybawiciele, wyzwoliciele!!! Chętnie oddam Wam władzę nad swoim życiem, bo mi wolność już obrzydła. Numer karty kredytowej też Wam podam!
Niewolnik

nie mam stupidphona. I co teraz?
Nie tylko ja

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-04-16)

 


 

Skip to content