Ambasador Iranu do Polaków: nie schodźcie na dno przepaści po linie rzuconej przez USA

Aktualizacja: 2020-01-8 2:57 pm

Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Masud Edrisi Kermanszahi zaapelował, by Polska nie angażowała się w antyirańskie działania USA. Zapewniał, że stosunki pomiędzy Polską a Iranem są przyjacielskie oraz zaprzeczał, że ajatollah Chamenei krytykując „zły kraj w Europie” spiskujący przeciw Iranowi, miał na myśli Polskę.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, ambasador Kermanszahi wystąpił w środę na konferencji prasowej. Na stole przed dyplomatą stała fotografia zabitego kilka dni temu przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, którego Kermanszahi nazwał „bohaterem w walce z terroryzmem”. Ambasador Iranu określił USA mianem największego czynnika destabilizującego Bliski Wschód i ocenił, że Amerykanie nie mają innego wyjścia niż wycofać się z tego regionu.

Masud Edrisi Kermanszahi uznał, że stosunki Iranu z Polską są „od zawsze przyjazne”, ale dostrzegł potrzebę ożywienia współpracy gospodarczej. Dodawał, że rozwijanie obustronnych relacji wymaga zapalenia „zielonego światła” ze strony polskiego rządu.

Zdaniem reportera RMF FM Pawła Balinowskiego, podczas konferencji dało się jednak wyczuć „ostrzeżenie, a może i nawet groźbę przed pomaganiem Amerykanom na Bliskim Wschodzie”.

„Mamy dobre relacje. Radzimy naszym przyjaciołom z Polski, by nie schodzili na dno czeluści po linie rzuconej im przez Amerykanów” – ostrzegał irański dyplomata. Według niego „Iran oczekuje, że żaden kraj nie stanie u boku USA”.

Ambasador zaprzeczył, że duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei krytykując w środę „bardzo mały, ale zły kraj w Europie”, w którym „Amerykanie i irańscy zdrajcy spotkali się, by spiskować” przeciw Iranowi, miał na myśli Polskę. Według niego taka interpretacja jest błędna. Zdaniem mediów w Polsce może chodzić o Albanię, która udziela schronienia skrajnie lewicowej irańskiej organizacji Ludowi Mudżahedini. Wcześniej spekulowano, że Chamenei mógł mówić o Polsce, która w ubiegłym roku współorganizowała z USA antyirańską konferencję.

Konferencja ambasadora Iranu odbyła się po irańskim ataku rakietowym na bazy wojskowe USA w Iraku będącym odwetem za zabicie gen. Sulejmaniego.

Kresy.pl / PAP / RMF FM

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111581 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]