Aktualizacja strony została wstrzymana

Statystyczny poziom zarobków lekarzy na stażu – podobny w Polsce i USA

Poniżej zamieszczamy tekst pt „Przykładowe zarobki w 2020 r.” zestawiony z pewnością celem pokazania jak słabo wynagradzani są w Polsce ci najbardziej wykształceni – lekarze czy nauczyciele oraz jak źle jest w Polsce. I tak, dla lekarza na stażu wyliczono, że wynagrodzenie brutto wynosi 2509 zł na miesiąc. Dla ciekawości i niejako dla otworzenia oczu, zestawiliśmy jak wyglądają zarobki w Stanach Zjednoczonych dla tej samej grupy, czyli lekarzy na stażu.

Otóż, zarobki lekarzy na stażu (internship), według profesjonalej organizacji Association of American Medical Colleges wynosiły brutto $54,107 (dostępne dane z 2016 roku). Liczbowo wydaje się to niektórym dużo, jakkolwiek w odniesieniu do średnich zarobków w USA wynoszących $52,146 (dane Social Security Administration – za rok 2018), nie jest to znacznie więcej. Co gorsza, absolutna większość absolwentów medycyny w USA (jeśli nie wszyscy) zaciągnęła olbrzymie pożyczki aby ukończyć studia. W roku 2018 średnia opłata za studia medyczne (dla studentów spoza stanowego miejsca zamieszkania), wynosi $58,668 na rok, czyli około 240 tysięcy dolarów. Co więcej, wszystkie pożyczki studenckie pociagają za sobą specjalne obowiązki, m.in. konieczność rozpoczęcia spłacania już od pierwszego miesiąca po ukończeniu studiów, i to bez znaczenia czy ma się pracę czy też nie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych pożyczek (kredyty czy inne pożyczki bankowe), pożyczki na wykształcenie nie podlegają możliwości umorzenia czy wliczenia do bankructwa. Innymi słowy: pożyczki na studia trzeba spłacać bez względu na stan finansów czy stan osobisty (np. chorobę). Oprocentowanie pożyczek studenckich obliczane jest znacznie powyżej innych komercyjnych pożyczek bankowych i wynosi obecnie 4.53% – 7.08% rocznie. (Dla przykładu, na nowy samochód można uzyskać pożyczkę w wysokości 0.9%.)

Oczywiście można wynegocjować odłożenie spłaty pożyczki, jednak wiąże się to z jej narastaniem. I tak dla przykładu, jeśli młody absolwent zadłużony jest na równo 200 tysięcy dolarów i zechce odłożyć spłatę na 3 lata, to po upływie tego okresu jego dług wzrośnie do 239 tysięcy dolarów. Aby uniknąć spłacania długu przez 30 lat – bo tak są raty miesięczne są obliczone – młodzi lekarze godzą się na szybszą spłatę, np. w ciągu 10 lat, w czasie których co miesiąc muszą wpłacać ratę w wysokości $2,775. Czy młodzi lekarze w Polsce muszą borykać się z tymi problemami? Oczywiście, że nie, bo mają całe wykształcenie za darmo! A mimo to, uważają się za najbardziej pokrzywdzoną grupę.

Warto dodać, że aby dostać się do szkoły medycznej w USA trzeba najpierw ukończyć studia wyższe (undergraduate college), co również wiąże się z wysokimi kosztami (roczny koszt wykształcenia na uczelniach stanowych to ok. 35 tysięcy dolarów. Renomowane uczelnie prywatne żądają prawie dwa razy tyle.) Tak więc aby zostać lekarzem w USA trzeba sporo zainwestować w naukę (4-5 lat szkoła wyższa, plus 4-letnia szkoła medyczna, plus do 7 lat stażu.)

W Polsce młodzi lekarze narzekają przy tym na konieczność pracy ponad miarę. W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z dokładnie tym samym problemem: lekarze na stażu zmuszani są do pracy około 80 godzin w tygodniu, a dyżury wynoszące 26 godzin bez przerwy są niemal normą.

Ktoś powie, że lekarze w USA po okresie stażu zarabiają znacznie więcej niż w Polsce. Oczywiście, że tak, np. lekarze-specjaliści o unikalnych specjalizacjach zarabiają poważne sumy, dajmy na to neurochirurg zarabia średnio 663 tysiące dolarów rocznie (ale pediatra znacznie mniej – 192 tysiące rocznie). Niestety, lekarze w USA są zmuszeni również opłacać ubezpieczenie na wypadek błędu w sztuce (malpractice insurance). Kwota ubezpieczenia znacznie różni się w zależności od specjalizacji czy miejsca wykonywania praktyki, ale średnio około 20 tysięcy dolarów rocznie nie jest żadną wygórowaną kwotą (Dla przykładu: w stanie Oklahoma internista płaci około 13 tysięcy dolarów rocznie, a chirurg – do 46 tysięcy dolarów, ale już w Nowym Jorku internista płaci do 35 tysięcy dolarów, a chirurg nawet 136 tysięcy).

Zatem – można dyskutować o słabych zarobkach lekarzy w Polsce, po okresie stażu. lecz dla jakichś propagandowych celów nie zestawiajmy ze sobą lekarzy na stażu, bo w Polsce warunki płacowe wcale nie odbiegają od średniej krajowej, tak samo jak w USA.

A w dyskusjach o zarobkach w Polsce może warto przypomnieć niektórych grupom, że otrzymali wykształcenie za darmo, czyli że ktoś inny sfinansował ich edukację.

Red. BIBUŁY

 


 

Przykładowe zarobki w 2020 r.

Przykładowe wynagrodzenia brutto w 2020 r.:

2600 zł – płaca minimalna

2663 zł – nauczyciel kontraktowy z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z licencjatem (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym

3817 zł – nauczyciel dyplomowany z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym

2509 zł – lekarz i lekarz dentysta odbywający staż

4082 zł – lekarz i lekarz dentysta odbywający specjalizację w pozostałych dziedzinach medycyny w ramach rezydentury w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury, po dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury – 4500 zł

3050 – 3200 zł – początkujący kasjer-sprzedawca w Biedronce

3200 – 3650 zł – doświadczony kasjer-sprzedawca ze stażem trzech lat pracy w Biedronce

3100 – 3850 zł – nowy pracownik w Lidlu

3450 – 4350 zł – pracownik po dwóch latach pracy w Lidlu (odpowiednio w małych miejscowościach i w aglomeracjach)

4800 zł – pracownik magazynu zajmujący się komisjonowaniem towaru po trzech latach pracy w Lidlu

Źródła:

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty
  3. Komunikat prasowy Biedronki dotyczący wynagrodzeń
  4. Raport zrównoważonego rozwoju Lidl Polska

http://ciekaweliczby.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2020-01-02)

 


 

Skip to content