- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Kard. Gerhard Müller: pomysł nauczania zaproponowany przez synod to karykatura

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller, broni działania austriackiego pro-lifera, Alexandra Tschugguela, który wrzucił figurki Pachamamy do Tybru. Hierarcha ostrzega też przed wielkim eksodusem wiernych z Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej.

Kardynał Gerhard Müller udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi katolickiemu „Die Tagespost”.

W ocenie hierarchy nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w Watykanie doszło w związku z kultem Pachamamy do wielkiego skandalu. W związku z tym były prefekt następcy Świętego Oficjum pozytywnie ocenił czyn Alexandra Tschugguela. – Gdy pasterze śpią, wybija godzina świeckich – powiedział, nie wymieniając jednak Austriaka z nazwiska. Wskazał przy tym, że czczenie stworzonych przez ludzi figurek, zamiast prawdziwego i jedynego Boga, i to w obecności ludzi Kościoła, było po prostu bluźniercze.

Pytany o sam fakt wrzucenia figurek Pachamamy do Tybru wskazał hierarcha na starotestamentalnych proroków, którzy – podkreślił – byli często dalece bardziej surowi. Przywołał też przykład apostoła Niemców, świętego Bonifacego, który ściął dąb Donara (Thora) i z pozyskanego w ten sposób drewna wybudował kaplicę. Jak stwierdził Müller, dziś niektórzy uczniowie Pana Jezusa byliby najwyraźniej gotowi osądzić samego Chrystusa bardzo surowo za wypędzenie przekupniów ze świątyni, oskarżając Go o zbyt małą gotowość do dialogu…

Hierarcha zaznaczył też, że jeżeli ludność amazońska jest ochrzczona i przynależy do Pana Jezusa, to nie może czcić żadnych fałszywych bożków; jeżeli je czci, to znaczy, że nie jest częścią Kościoła katolickiego, stąd nie ma prawa uczestniczyć aktywnie w liturgii i wnosić na nią swoje kultyczne przedmioty.

Kardynał uznał ponadto, że skandal z Pachamamą zostanie wykorzystany przez liczne skrajnie antykatolickie południowoamerykańskie sekty; będą one wykorzystywać tę sytuację do przekonywania katolików, iż powinni opuścić Kościół katolicki, bo sam papież jest po prostu antychrystem. Müller jest przekonany, że dziesiątki tysięcy katolików po nagłośnieniu filmów z Pachamamą opuszczą w Ameryce Łacińskiej Kościół święty. Nad tym jednak, jak przypuszcza, nikt się wcześniej nie zastanawiał.

Hierarcha stwierdził wreszcie, że pomysł na ewangelizację, jaki zaprezentowali na Synodzie Amazońskim biskupi, okazał się być prawdziwą „karykaturą” tego, do czego wzywa Chrystus w Ewangelii św. Mateusza; tym więcej, że współczesna młodzież w Ameryce Łacińskiej nie interesuje się bynajmniej Pachamamą, ale laptopami i smartfonami. – To tyle jeżeli chodzi o współczesność organizatorów Synodu – powiedział gorzko.

Źródło: die-tagespost.de

Pach