Obraźliwe „panie i panowie”? Brytyjskie środowiska LGBT chcą zmian w teatralnym komunikacie

Aktualizacja: 2019-11-8 10:12 am

Zwrot „panie i panowie, prosimy o zajęcie miejsc” w teatrze oznacza, że należy zająć miejsca i oczekiwać na rozpoczęcie spektaklu. Czy do tak prozaicznej kwestii można mieć w ogóle jakiekolwiek zastrzeżenia? Brytyjskie środowiska LGBT pokazują, że można.

Aktywiści homoseksualni z Wielkiej Brytanii walczą o odejście od zwrotu zawierającego odniesienie do płci. Na cenzurowanym znajduje się więc fraza: „panie i panowie, prosimy o zajęcie miejsc”.

Co złego zawiera w sobie odniesienie do płci? Ruchom LGBT chodzi o tzw. osoby niebinarne, czyli takie, które nie czują się ani mężczyzną, ani kobietą i mają problem z własną tożsamością, a nawet z określeniem, jak należy się do nich zwracać.

Dlatego też zrzeszający aktorów i performersów z ruchu LGBT związek zawodowy Equity zwraca uwagę na „krzywdzący” – ich zdaniem – zwrot o panach i paniach. Na oświadczenie aktorów powiązanych z subkulturą odpowiedział już Teatr Narodowy w Wielkiej Brytanii, który zobowiązał się do… rezygnacji ze zwrotu zawierającego odniesienie do obu płci.

To jednak nie wszystko, gdyż do sprawy odniosły się także inne instytucje kultury, w tym zespół teatralny Royal Shakespeare Company. Zapewnił on, że chce stworzyć środowisko przyjazne dla osób o „płynnej” płci. Z kolei Nica Burns, współwłaścicielka teatru Nimax, stwierdziła, że nie chce nikogo urażać.

Źródło: interia.pl

MWł

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110579 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]