Powstaje instytut ds. zwrotu mienia Żydom

Aktualizacja: 2009-07-1 11:09 am

46 państw poparło utworzenie placówki, która będzie monitorowała zwrot właścicielom żydowskiego mienia zagrabionego przez hitlerowców Poinformowały o tym wczoraj Czechy sprawujące obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady będzie się mieścił w dawnym nazistowskim obozie koncentracyjnym w Terezinie na północy Czech. Będzie śledził losy wniosków o zwrot mienia wysuwanych przez ocalałych z Holokaustu oraz ich krewnych. „Jest wiele spraw do załatwienia, gdyż tylko część skonfiskowanej własności została zwrócona bądź wypłacono za nią rekompensaty” – podkreślono w deklaracji powołującej do życia instytut.

Szef delegacji USA Stuart Eizenstat ocenił wartość majątku 6 milionów europejskich Żydów w 1939 roku na 15 miliardów dolarów. – Obecnie oznaczałoby to prawdopodobnie dziesięć razy tyle – zaznaczył. Jak dodał, dotychczas zwrócono jedynie drobną część tego mienia.

Działalność instytutu będzie się opierać na zasadach przyjętych podczas konferencji waszyngtońskiej w 1998 roku. Uczestniczące w niej państwa zobowiązały się do przeprowadzenia identyfikacji zrabowanych dóbr, otworzenia archiwów i dążenia do sprawiedliwego rozwiązania konfliktów, które zrodziły się na tym tle.

rp.pl
Z antologii prasy polskojezycznej

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10925 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]