Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraiński duchowny : przyjdzie czas, że żołnierze SS Galizien zostaną uznani za świętych

W niedzielę informowaliśmy o uroczystości pochówku szczątków 29 żołnierzy dywizji Waffen SS „Galizien” na cmentarzu wojskowym we wsi Czerwone w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Zwracaliśmy wówczas uwagę na udział w niej przedstawiciela władz obwodowych wyznaczanych przez prezydenta Ukrainy, który twierdził, że chowani esesmani „bronili honoru” ukraińskiego państwa. Okazuje się, że kontrowersyjnych epizodów podczas tego wydarzenia było więcej.

Jak zauważył w środę prawosławny portal Orthochristian.com, w pochówku szczątków brał udział ksiądz Wasyl Sahan, dziekan należącej do Prawosławnego Kościoła Ukrainy cerkwi Świętej Zofii w Złoczowie. Nad wykopanymi grobami duchowny wygłosił mowę, w której wyraził przypuszczenie, że polegli ukraińscy esesmani zostaną uznani za świętych.

„Krew bohaterów Ukrainy jest dzisiaj tym cementem, który umacnia nasze państwo Ukrainę. Myślę, że nadejdzie moment, nie tylko uznania dywizji Hałyczyna [SS Galizien – red.], ale także kiedy wielu z tych bohaterów Kościół i Bóg uznają na swój sposób, w swoim czasie. Nie [uznają] po prostu za bohaterów, ale także za świętych. Wielu z nich takimi jest”. – mówił ks. Sahan kończąc swoją mowę osobliwym pozdrowieniem „Herojam sława [chwała bohaterom – red.], sława Jezusowi Chrystusowi!”. Słowa te padają w minucie 6:30 poniższego nagrania.

Portal odnotował także „bluźnierczy fresk” w kaplicy na cmentarzu, widoczny na nagraniu z niedzielnej uroczystości. Na jego środku widać Matkę Boską a po jej obu stronach postaci z historii Ukrainy, m.in. wojów i kozaków. Po lewej ręce Matki Boskiej wyobrażono mężczyzn w mundurach UPA oraz jednego w mundurze niemieckim z karabinem w ręku. Wśród wojskowych umieszczono także postać kapelana. Nad postaciami na fresku umieszczono napis „Bóg i Ukraina”.

Przypomnijmy, że uroczystość na cmentarzu żołnierzy SS Galizien w Czerwonym odbywa się corocznie w rocznicę bitwy pod Brodami. W lipcu 1944 roku złożona z ukraińskich ochotników dywizja stoczyła przegrany bój z Armią Czerwoną, w którym została całkowicie rozbita tracąc kilka tysięcy zabitych. Szczątki poległych wciąż są odnajdywane na polu bitwy i ekshumowane a ich uroczysty pochówek odbywa się co roku w lipcu na cmentarzu w Czerwonym.

Prawosławny Kościół Ukrainy powstał 15. grudnia 2018 roku na zorganizowanym pod egidą ówczesnych ukraińskich władz synodzie w Kijowie.  Wzięli w nim udział przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz dwóch biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po synodzie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił powstanie nowej struktury, którą nazwał Ukraińskim Miejscowym Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (obecnie używa się wobec niego nazwy Prawosławny Kościół Ukrainy). Zjazd został zbojkotowany przez większość hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu. Jak pisaliśmy, 5 stycznia br. podczas uroczystości w Stambule Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos – dekret o kanonicznej niezależności nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. 

Kresy.pl

Za: Kresy.pl (1 sierpnia 2019) | https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-duchowny-przyjdzie-czas-ze-zolnierze-ss-galizien-zostana-uznani-za-swietych-video/

Skip to content