Aktualizacja strony została wstrzymana

Gdańsk szykuje na 1 września radosny pochód i tańce. Co będą świętować?

Miasto Gdańsk pod wodzą Aleksandry Dulkiewicz szykuje się do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wedle planów odbyć ma się tam radosny pochód, koncert, tańce. Jak podało TVP Info, ma być to wspólne świętowanie z niemiecką delegacją.

Uroczystości planowane na 1 września przygotowywane są we współpracy z Fundacją Pojednanie oraz organizacją Marsz Źycia. Obchody mają trwać trzy dni. Weźmie w nich udział niemiecka delegacja. Ma liczyć ponad 200 osób, które „chcą zademonstrować poczucie odpowiedzialności za trudną historię ich ojców i dziadków – sprawców krzywd II wojny światowej”.

W ramach obchodów 30 sierpnia odbędzie się wspólna kolacja, która „będzie miała charakter rodzinnego spotkania”. 31 sierpnia odbędzie się konferencja o trudnej historii polsko-niemieckiej i budowaniu relacji między narodami oraz spotkanie „dla władz miasta, środowisk żydowskich i innych zaproszonych gości”.

1 września polsko-niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte. Po południu odbędzie się „marsz życia”, czyli jak czytamy w komunikacie „radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”.

Źródło: tvp.info

MA

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Taki piknik w rocznicę takiej tragedii? Niech żądają włączenia Gdańska do Niemiec!
4 godziny temu / gość

@TZ: Przecież PiS tego nie chce. Udowodnili to podczas tzw. „wyborów” Dulkiewicz. Nawet nie wystawili kandydata.
zator

@ gość Przecież na politechnice gdańskiej, w rozmiarach wielu metrów wymalowany jest od niedawna PRUSKI orzeł. Wszystko jest gotowe. Za rządów patriotycznej partii PiS.
Ryś

tytułem uzupełnienia : jutro tj. 1.08.2019 do Szczecina przybywa premier Maklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig. Rozmowy mają dotyczyć pomysłu stworzenia polsko-niemieckiej aglomeracji, której stolicą miałby być Szczecin. Wnioski wyciągnij sobie sam, czuwaj.
Pejot

Ciekawe czy współpracujący z Prezydentem Bp Sł. Głódź włączy się w świętowanie i czy zaproszenie będzie odczytane z ambon? Jak nas teraz uczą w Nowym kościele budowanie JEDNOŚCI w oparciu o kulturę życia i wspólne wartości jest NADRZĘDNE. Planowany Marsz Źycia to „kalka” Marszów dla Źycia. Postępowi katolicy z Gdańska edukowani przez Aeropagi i Postępowy Kościół Gdański z radością włączą się do RADOSNEJ ZABAWY tęczowej RODZINY OBYWATELSKIEJ. Sztucznego „TWORU” kulturowego i jak nas uczą modernistyczni pasterze „kocha” się i „szanuje ” wszystkich BEZ RÓŹNICY – nawet jeśli to niebezpieczni OBCY udający przyjaciół. Jak wiadomo wspólne IMPREZOWANIE ZBLIŹA i łamie GRANICE przyzwoitości. Będzie kolejny SKANDAL obrażający Bohaterów i prawdziwych patriotów. A co na to LEGALNE WŁADZE RP. Słowo „PODMIANKA” to klucz do zmian nie tylko w Kościele ale w budowaniu JEDNEGO KULTURALNEGO, RELIGIJNEGO SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO. Czekamy na reakcję Rządu RP.
iskierka

Władze miasta, środowiska żydowskie, zaproszeni goście… A gdzie miejsce dla Polaków?
Dante

A może jeszcze inscenizacja wjazdu Hitlera do Gdańska,we wrześniu 1939? Tak to ładnie wyglądało…
Zbigniew

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-07-31)

 


 

Władzom Gdańska zabrakło empatii?

Ani „radosny pochód”, ani „koncert”, ani „tańce” nie są odpowiednią formą uczczenia obchodów – podkreślił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, odnosząc się do gdańskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na oficjalnym portalu miejskim www.gdansk.pl ukazał się we wtorek materiał zapowiadający wydarzenia, które mają mieć miejsce w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Informował on m.in., że na 1 września w mieście „zaplanowano »marsz życia«, czyli radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”. W środę rano wpis ten został zmieniony: usunięto m.in. słowa „radosny pochód” oraz „tańce i wspólne świętowanie”.

Do tej informacji w dzisiejszym oświadczeniu odniósł się gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. „Biorąc pod uwagę rangę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, słusznie zwrócono uwagę na plany jej obchodów. Zrozumiałe zdziwienie oraz oburzenie wywołała pierwsza wersja komunikatu władz Gdańska z 30 lipca 2019 r. o obchodach planowanych przez miasto na 1 września. Ani »radosny pochód«, ani »koncert«, ani »tańce« nie są odpowiednią formą uczczenia obchodów wybuchu największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego, który pochłonął miliony istnień. Plany organizacji tego typu wydarzenia świadczą o głębokim braku empatii i zrozumienia, czym była II wojna światowa” – czytamy w komunikacie.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku podkreślił przy tym, że znaczenie tej rocznicy dla Polski jest wyjątkowe. „To my, Polacy, ponieśliśmy największe straty, zarówno materialne, jak i te nieodwracalne – osobowe. Przez pamięć o milionach ofiar, o prawdziwych bohaterach, którzy oddali życie za to, że byli Polakami, za to, że służyli odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej, musimy szczególnie dbać o ich godne upamiętnienie. Ofiary zbrodniczych mocarstw – Niemiec i Związku Sowieckiego ”’ nie mogą zostać zapomniane” – podkreślono w oświadczeniu.

„Pragniemy przypomnieć o dyskryminacyjnym charakterze Wolnego Miasta Gdańska wobec Polonii, o tragicznym losie obrońców Poczty Polskiej i Westerplatte, jak również o tym, że tereny przedwojennego województwa pomorskiego stały się już w pierwszych miesiącach II wojny światowej polem ludobójstwa (Zbrodnia Pomorska 1939)” – napisano w oświadczeniu. Gdański oddział IPN poinformował, że prowadzi od lat działania edukacyjne, naukowe i upamiętniające dotyczące tych wydarzeń i nieustannie zachęca miasto Gdańsk do wykorzystania tego dorobku.

„Usunięcie z oficjalnej strony internetowej Ratusza niektórych, szczególnie oburzających, fragmentów komunikatu o formie miejskich obchodów należy przyjąć z nadzieją, że gdański magistrat zachowa jednak tradycyjną formę obchodów w duchu zadumy i refleksji” – podkreślono.

Za: Nasz Dziennik (1 sierpnia 2019)

 


 

Za:
Deprecated: preg_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/bibulaco/public_html/wordpress/wp-includes/kses.php on line 1745